ANDRES PENGER: Det er ikke vanskelig å bruke andres penger, slik stat og kommuner gjør. Jens Stoltenberg har vel aldri gjort annet enn å bruke andres penger, mener Torstein Norsted (bildet). Foto: Knut Fjeld
Leserinnlegg onsdag 13.januar 2010
Dette mener leserne
Komunene og statens styring av sine inntekter
Som en liten kremmer i over 40 år måtte vi stadig se på utgifter i forhold til inntekter og omsetning. Det var ikke bare å legge på prisene, men man måtte gå inn i seg sjøl og se på sin egen driftsmåte og se hvor man kunne redusere sine utgifter, da inntektene ikke altid stod i forhold til utgiftene. Slik som stat og komune gjør det, så setter de seg ned for å finne ut hvor de kan høyne sine avgifter og skatter, uten å tenke på sin egen driftsmåte og spare der, når det ikke går som forventet. De er i liten grad opptatt av hvordan de kan få mere ut av de pengene som er i systemet, uten å høyne sine inntekter i form av skatter og avgifter. De må se seg tilbake og se på driften de har og redusere utgiftene i forhold til inntektene for å gi de samme tjenestene til sine innbyggere.
Da en liten kremmer kan klare det, så må vel også disse klare det, uten problem. For det er mye enklere å spare noe her og noe der med så store utgifter som kommune og stat har. Er du liten så er det mye vanskligere. Men må du så må du. Selv Stoltenberg har vel aldri i sitt liv gjort noe annet enn å bruke andres penger, og det er ikke noe vanskelig. Slik er det vel også med de fleste som sitter i kommune og stat, mange klarer ikke å styre sin egen økonomi på en god nok måte, hvordan i all verden skal de da klare å styre komunenes og landets økonomi. Jeg bare spør.
Torstein Norsted
Tolga 2020
Ti år inn i framtiden. Hoppbakkene er ferdig utbygd. En familie på fem stykker er kommet for at to av deres håpefulle skal få ei ekstra treningsøkt i sommerhalvåret. De kom i campingvogn, og handlet inn til helga før de reiste.
Politikerne i Tolga har vært bekymret over manglende inntjening av anlegget, ansatte i kommunen fortviler, og mange flytter. Politikerne regnet for 10 år siden med at campingvogn-familien skulle legge igjen 18.000 kroner (ikke ind.reg.) i løpet av ei langhelg. Snø mente de var en styrke for Tolga, men at anlegget kunne bli stengt av kulde, snakket de aldri om. 11 for-politikere snakket varmt om engasjement og ingenting om behov og økonomi under behandlinga av saken. Når sant skal sies så var ikke den kommunale økonomien nevnt med et ord i saksutredninga heller. Senterpartiets kjerneverdier glimret med sitt fravær, men nedbygging av dyrkajord var ikke nevnt i saksfremstillinga, så de slapp på en måte å huske det. En representant fra Tolga IL ble gitt ca. 30 min. taletid rett før behandlinga av saken, «nettopp for å belyse de økonomiske sidene av prosjektet» (ordførerens ord), han følte sikkert stort ansvar for eldreomsorg, om han ikke sa noe om det.
Varaordføreren uttalte seg til ei avis etterpå at utbygginga ikke ville virke inn på økonomien til kommunen, det var litt vanskelig å forstå. En «del godene»-politiker sa til samme avisa at dette ikke kom til å gi inntjening, og da tenkte han sikkert på at det er ikke stor inntjening på et sykehjem heller, så da blir det på en måte likt.
Men nå har 2020-politikerne tatt grep og funnet ei genial løsning: Den evige ild brenner nede på sletta, og hver hopper som kommer får 3000 kr av kommunen for hver dag de oppholder seg her. Men på en betingelse, 2500 av de 3000 skal brennes i den evige ild. Og slik gikk det til at idrettens og kommunens vyer og kalkyler anno 2009 ble til virkelighet.
Rønnaug Storrusten
Team Elverum
Det er bra at Tema Elverum ved Håkon Nilsen har et behov for å forklare seg i avisen. Poenget mitt var at Team Elverum ikke har mandat fra noen velgere til å stemme slik de gjør. De har mandat som innvalgte for Elverum Arbeiderparti sitt program. Som enkeltpersoner er det vel ingen av dere som har gått til valg på et eget program såvidt jeg vet.
Når velgere opplever at resultatet av valget blir omstøtt av enkeltrepresentanter i valgperioden, kan man jo ikke si at vi som velgere har særlig innflytelse. Derfor mener jeg at valg av skysstasjonen hadde vært en utmerket sak å ha en folkeavstemning på.
Grunnen til at jeg mener at dere bør vente til neste kommunevalg med å stemme med andre enn det rødrønne flertallet, er at med Team Elverums stemmer tas veivalg som gir større konsekvenser enn dere klarer å se. Dere bør derfor gi velgerne muligheten til å stemme over politkken deres ved neste kommunevalg om 1 år.
Når dere nå stemmer med de blå, mister dere derfor all troverdighet. Det er Team Elverum som ikke er å stole på. Det at de blå heller ikke har evne til å se framover når det gjelder skysstasjonen, er beklagelig.
Om dere ikke har skjønt forskjellen på konsekvensene av en blå og en rødgrønn politkk så er det skremmende.
Privatisering av Elverum kommunes tjenester mot befolkningen med å starte opp aksjeskap, er første trinn i å få private konsern/multinasjonale selskaper inn i kommunal drift. Volia som er et fransk transnasjonalt børsnotert selskap med over 300.000 ansatte verden rundt og hundrevis av milliarder i omsetning, er allerede godt inne i SØIR med transport og gjenvinning av avfallet vårt på Hornmoen. Manglende innsyn i slike selskapet (jfr.Hera vekst) og mere byråkrati, er også en konsekvens av dette. Dessuten vil det bli dyrere for kommunen. Tjenstene viser også å bli dårligere i tillegg.
Å bruke vikarselskaper for å leie inn helsepersonell har samme resultatet.
Omfattende byråkratisering, raporteringsregime som spiser av tida de ansatte har til å utføre sine primæroppgaver og binding av store ressurser til anbuds og bestillingsprosesser, er konsekvensene.
Dette er et meget aktuelt problem. Jfr. Asbjørn Wahl: «Velferdsstatens vekst og fall»side 107,Gyldendal 2009.
Mye penger er samlet på slike hender som Veolia sine, og de pengene vil de gjerne ha enda større avkastning på. Da er offentlig sektor i Norge meget interessant, fordi den er sterk og har store budsjetter.
Når Team Elverum stemmer med de blå, er de med på en maktforskyvning fra politikerne til private hender.
Dette er sterkt å beklage.
Brit Lien
Religiøs fanatisme
I Ha onsdag 20.12.09 var det et meget tankevekkende intervju med Odvar Nordli, der han blant annet nevner hva han frykter. Det er den religiøse fanatismen og fremveksten av nynazismen. Og med religiøs fanatisme tenker han nok først og fremst på islam, slik jeg forstår det jeg leser. Men er ikke fanatisme farlig uansett, om det kalles islam eller kristendom? Det var jo den kristne fanatismen som skapte Hitler. Den fanatismen døde vel ikke med Hitler? Med den erfaring jeg har med «livet eller døden», har jeg forstått at kristendommens fanatisme har levd i beste velgående.
Så ønsker jeg alle mine lesere et godt nytt år.
Synnøve Narmo
Hva foregår i Julussa-reviret
Kanskje finner man svaret i statusrapportene for ulv fra Høgskolen i Hedmark (og Skandulv). Rapportene fra 2006, 2007, 2008 og 2009 viser bestandsutviklingen i reviret, sett fra Skandulvs side.
I Julussa var det i 2002-2003 et par som fikk valper, tispa ble senere skutt. Året etter kom det inn ei ny tispe, som fikk valper med gammelhannen. Tispa forsvant, og året etter, i 2004-2005 kom det inn ei ny tispe som fikk valper med gammelhannen, det samme gjentok seg i 2005-2006, paret fikk valper da også. Det enestående her er at så fort ei tispe blir borte, kommer det ei ny inn. Hannen har fått 4 kull med 3 forskjellige tisper på 4 år! Det snodige er at hannen ble påvist siste gang i reviret i mars 2006. Når i mars? Det må ha vært «just in time», for valper ble det i 2006 også. Ny hanne kommer inn, den ble skutt i juni 2007, men det ble ikke født valper det året. Var det tispa som ikke dugde, eller hannen? Ny Einstein?
3. november 2008 (merk datoen!) skriver Skandulv: «Revirmarkerende tispe med løpsblod ble påvist i januar- mars 2008». Dette er samme tispa, men nå går det som det skal. Men åpenbart ingen hanne, og ingen valper. Den 20. februar 2009, fire måneder senere, skriver imidlertid Skandulv: «Et valpekull født i 2008 er dokumentert på vinterens sporsnø. Spor på første snøfall tydet på at en av foreldrene mangler, kun en revirmarkerende ulv kunne påvises i oktober-desember,» Fra juni til sporsnøen har man altså ikke oppdaget valpene i et av de mest overvåkete ulveområdene i Hedmark. Det er meget sannsynlig at det ble satt ut ei tispe med valpekull i Julussareviret i slutten av oktober 2008. Valpekullet ble observert av elgjegere på den tiden. Hadde kullet blitt født i reviret, ville det ha blitt oppdaget lenge før. Skandulv hevder at moren er den samme som til de tidligere kullene, men faren finner de ikke. Det var ikke revirmarkerende hannulv i Julussareviret i hele 2008 - så hvor er faren og hvem er han? I slutten av januar 2009 blir det påvist en ny hannulv i reviret - en langtraver fra Finland, selvfølgelig, og en genetisk sensasjon, dermed hadde tispa fått en ny partner, endatil fra øst.
4 ulike hanner og minst 4 ulike tisper, pluss minst ett tilført valpekull på 6 år! Det pinlige var at det ikke var mulig å finne denne genetiske sjeldenheten da Skandulv skulle forsøke å merke paret. Var hannen bare en fantasifigur i Skandulvs eventyrverden? Tispa ble merket 12. mars, midt i sin «heteste» periode, men det ble ingen yngling i 2009.
Gikk det «åt skogen» med insemineringen?
Lars Toverud
Sinsstemning
Hva skal man skrive om
da hjernen føles tom
solen er på hell
og dagen går mot kveld,
har ingen tid til trøst
sitt sinn er som en høst.
Jeg angrer på min klage
da jeg var sunn og frisk
var fri for allslags plage
var spretten som en fisk,
nå er jeg gammel blitt
og alt på meg er slitt.
Før levde jeg i nuet
og fremover jeg så,
men nå er jeg blitt kuet
nå først kan jeg forstå
minnes nå kun det som var
det er det eneste jeg har.
Skulle ha tatt lærdom
av det de gamle sa
det var da, som det er nå
jeg var for likeglad,
ranglet i fra fest til fest
trodde selv jeg visste best.
Det jeg angrer på i dag
er det jeg ikke gjorde
gjemte meg for livets slag
fordi jeg ikke torde,
i ungdommen så er man steil
og lærer kun av egne feil.
Sten Ansethmoen
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.