BEVARING: Nysted, her med lederen av kunstforeningen Karin Holm, må bevares. Sentrum av Elverum blir så mye fattigere uten, mener Kvinne- og Familielaget. $BYLINE_ON$Arkivfoto: Knut Fjeld$BYLINE_OFF$
Leserinnlegg 17. november
Norsk rovdyrpolitikk
Ærlig talt, innlegget frå Hallgrim Berg (H) er eit tankevekkande innlegg. Han kallar det "Representativ rovdyrdebatt?" (Nationen 03.11.07.)
Innlegget tek fram mange punkter, og syner vel den lobbyistiske overmakta som står fram i media med stadig å bruka spissformuleringar og ukvemsord serleg retta mot bruken av utmarka og naturbasert næringsverksemd.
Gunnar A. Gundersen (H) Hedmark er blant dei som prøver å få rovdyrdebatten over på meir balanserte former og har teke naturbasert næringsverksemd i forsvar. Desse to Høgrepolitikarane markerar seg som klarsynte rettferdstenkjande representantar.
Gundersen har fleire gonger gjeve uttrykk for at han meiner dei politiske leiarane er styrt av logistiske personar som vil landsens bygder til livs, serleg med utforminga av rovdyrpolitikken og dei restriksjonar og straffetiltak som har kome fram i både Storting og Regjering. Han seier at han kjenner seg einsom i eige parti og at han skulle gjerne sett at Høgre hadde synt ei betre forståing av problemet. Viktig er det med livskvalitet og menneskeverd. I denne saka blir dette fråverande. Høgre og dei sosialistiske partia ser ut til å finna kvarandre i denne debatten og ensar lite til dei problema som råkar folket som dagleg må slita med problemet. Utfordringane som etter kvart må koma fram for leiarar i staten, og kalla på ansvar og handling til beste for heile samfunnet og dei verdiane som naturbruken står for.
Ola Tronsmoen
Homovennlighet
Våre TV-kanaler slår stort opp at to kvinnelige Ap-politikere blir hetset av "kristne". Disse kritiseres for planene om ny ekteskapslovgivning. På nettsiden i Vårt Land intervjues Reidun Torgrimsen i oppslaget: "Advarer homovennlige". Det intervjuer Marianne Lustrup og den som blir intervjuet glemmer, er at Bibelen lærer at GUD ELSKER ALLE MENNESKER, men HATER SYNDEN. Så Gud elsker altså også de som kaller seg homoseksuelle.
Synden kom inn ved syndefallet, og etter det utviklet antageligvis noen mennesker tendenser i retning av det som i dag kalles homofil legning. Noen utviklet tendensen i retning av å ville stjele eller lyve, og Kain drepte sin egen bror etter syndefallet. Forleden drepte en sønn sin egen mor på Frogner, og en som står meg nær dro i begravelsen. Skjønner du kjære leser at Gud hater synden?
Jeg skjønner at noen som kaller seg kristne blir desperate, som Reidun Torgrimsen, og skyter vilt og truer med et evig brennende helvete. Men er det klokt og etter Guds vilje? Neppe, for først av alt vil aldri en kjærlig Gud straffe mennesker i et evig brennende helvete. Straffen vil bli evig utslettelse, og det er jo ille nok Åp20. Muligheten var fullkomment samvær i Guds himmel og reiser i Guds uendelige univers, og det ender med ingenting tilslutt; en global tragedie.
Dessverre minner Reidun Torgrimsen om en protestant fra middelalderen, som hatet katolikker i den grad at han begynte å skyte på mormonhelgner. Og når det endelige slag skulle stå, så hadde hans tropper brukt opp alt kruttet og sikkert mistet sitt åndelige krutt.
Det er selvfølgelig forståelig at kristne innen mange konfesjoner føler behov for å si i fra, for verden er mange steder slik Jesus i sine endetidsprofetier i Matt 24, Mark 13 og Luk 21 advarte mot. Mange både såkalt kristne og andre har sikkert også lyst til å fjerne Paulus sine ord i Romerbrevet 1, som tar sterk avstand fra galt seksliv, som f. eks. også homoseksuell praksis. I Sverige har de lyst til å skrive om eller fjerne det kapitlet.
Det er mange som kaller seg kristne i dag, noe som kan forvirre. Etter at Reiulf Steen påpekte at alle de store høvdingene i Ap var utmeldt av statskirken (han selv inkludert), refser han Giske for hans statskirkemedlemskap. Giske som gjerne vil fjerne alle kristne friskoler, går da hardt ut og sier han er er kristen.
Og så går et muslimsk Ap- medlem ut og er for dødsstraff for de som praktiserer homoseksualitet. Så det er en livlig tid vi lever i, og jeg venter spent på det neste i sakens anledning.
Informasjonssekretær Adventmenigheten Hamar
Roy V. Andersen
Hans styrke er størst
Finnes du Gud, spør mange i denne råskapens og herskersykens verden vi i dag lever i.
Så merkelig er det ikke om dette spørsmålet kommer opp, men Han står over alt, selv om brutaliteten og Satans krefter herjer på jorden. Den menneskelige natur har alltid hatt for mye vondskap i seg. Historien århundrer bakover forteller om det. Falske profeter som har ført kriger og utryddelser i Guds ord har ikke gjort minst av dette.
Slik er det også i dag, da svært mange tegn tyder på at mennesket er i ferd med å totalt ødelegge den klode vi skal leve på.
Er Gud i ferd med å bli lei av oss? Det har hendt før når vanvidd og djevelskapen har gått for langt. Jeg tenker her på "Syndefloden" som vi hører om i "den hellige skrift". Vil Guds styrke styrte oss ut i slik en ny og forferdelig katastrofe?
Bjørn Frang
Vurdering av busstilbudet Kongsvinger - Åbogen - Charlottenberg
Befolkningen i området som dekkes av dette tilbudet:
På rutestrekningen fra Matrand i Eidskog til Lier i Kongsvinger bodde det i 2001 etter folketellingsdata 624 personer over 19 år i området. Da er Granli grunnkrets med. De øvrige grunnkretser er Bråta, Åklangberget, Åbogsmoen, Gjermshus og Lier.
Statistikkdata for antall reisende:
På en uke i september i år var tallene:
Totalt ant. påstigende for hele strekningen Charlottenberg - Kongsvinger: 1.247
Antall påstigende fra grunnkretsområdene som nevnt over: 35. Skoleelever med fri skoleskyss er ikke inkludert.
Det er 6 avganger på hele rutestrekningen som Nettbuss kjører på særskilte vilkår. Tall fra disse avganger er ikke inkludert. De går heller ikke om Åbogen. Alle kortbrukere (verdi og periode) og kontantbetalende er inkludert. Det tas noe forbehold på dataene da vi fortsatt er i en innkjøringsfase med det nye billetteringssystemet.
Hedmark Trafikks vurdering av tilbudet:
Ut fra de faktiske forhold må det bare beklages at vi ikke kan gi tilsvarende tilbud fra lignende områder, befolkningsmessig sett, til regionsentra og kommunesentrum. Hedmark Trafikk har tatt Nettbuss sin foreslåtte rutetabell til etterretning, det betyr at vi har godkjent den innenfor vanlig prosedyre.
Hedmark Trafikk skal i all vurderingen også ta hensyn til at det skal satses på trafikksterke relasjoner mhp å opprettholde et godt tilbud. Slike relasjoner fanger opp og gir et bra tilbud til en større del av befolkningen, hvor både potensialet til økte billettinntekter, og om mulig kan spare samfunnet for både miljø- og infrastrukturkostnader ved at flere velger bussen fremfor privatbilen. Det er ikke alltid at målsettingene for alle grupper av befolkningen er sammenfallende.
Når det gjelder selve planleggingen av rutetilbud, markedsføringen og gjennomføringen av tilbudet, så har Nettbuss et selvstendig ansvar. Dette er konsesjons- og avtalefestet. Vårt inntrykk er at Nettbuss kontinuerlig vurderer sitt tilbud, først og fremst til skoleelever, og andre kundegrupper, på en god måte ut fra gitte rammer og forutsetninger.
Hedmark Trafikk beklager at våre kunder, særlig de med større avhengighet av et godt busstilbud og en god TT-transport, blir skadelidende og føler seg arrogant behandlet og overkjørt. Vi forsøker etter gitte forvaltningsmessige regler og beste skjønn å behandle alle på en god måte, både i kontakt med oss, men også i forhold til hvilket transporttilbud vi gir. Vi er åpen for konstruktiv dialog.
Hamar, 13/11-2007
Lasse Jordbru
Tid
Det er vondt
å finna seg sjøl
men er du heldig
gjør du det
med åra.
Daga som sinner
er kun tid
som er til deg
for å bruke.
Kort eller lenge,
ingen vet,
når klokkene ringer.
Bjørn Frang
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.