ØstlendingenArkiv
STOPPES?: Hvis ikke det oppstår enighet mellom Fylkesmannen og Åmot kommune, kan offroadkjøringen hos Olaf Ilsaas (innfelt) bli stoppet etter en uttalelse som Direktoratet for naturforvaltning er kommet med. De har uttalt at kommunen forsøker å regulere inn et urimelig stort område for ulovlig ferdsel med motorkjøretøy. Arkivfoto: Anita Høiby Gotehus
- Offroadsenteret er allerede lagt inn i kommuneplanen for Åmot, og det var ingen innsigelser da denne ble vedtatt. Derfor henger det ikke på greip når DN nå sier at de forsøker å regulere inn et område for ulovlig ferdsel i utmark, sier Olaf Ilsaas, tydelig irritert over direktoratets valg av ordlyd i brevet til kommunen.
DN kom på banen i januar i år, idet Fylkesmannen ba om deres uttalelse i forbindelse med det planlagte offroadsenteret. Bakgrunnen for dette var at Fylkesmannen tidligere hadde fremmet en innsigelse mot offroadsenteret, og at kommunen igjen hadde bedt Fylkesmannen trekke denne på bakgrunn av endringer de gjorde med reguleringsplanen for området.
- I stedet for å regulere for motorferdsel i hele området på cirka 5.000 mål, søkte vi om dispensasjon bare for selve traseene det skal kjøres på. Dette utgjør cirka 50-60 mål, sier Ilsaas.
Med dette trodde han Fylkesmannen ville trekke sin innsigelse, og at offroadsenteret kunne bli en realitet. Men slik gikk det altså ikke. DNs uttalelse gjør at Fylkesmannen opprettholder innsigelsen, blant annet basert på at DN mener offroadbanen ikke er i samsvar med rimelig behov og at det uttrykte formålet med aktiviteten er i direkte strid med regelverket for motorferdsel i utmark.
- Det verste er ikke hva jeg personlig eventuelt taper eller tjener på dette, men det at vi kanskje ikke får realisert det jeg bestemt mener er et godt tilbud til befolkningen og besøkende i Åmot kommune. DN må ha basert sin uttalelse på sviktende grunnlag, sier en frustrert Ilsaas.
Nå setter Olaf Ilsaas sin lit til at en mekling mellom Åmot kommune og Fylkesmannen kan føre fram.
- Hvis så ikke skjer, kan saken ende i Miljødepartementet. De har tidligere gitt dispensasjon i et tilsvarende tilfelle i Troms, der det var søkt om et scootersenter, sier Ilsaas.
- Det er et paradoks at DN sier det de gjør, særlig med tanke på at landbruksmyndighetene oppfordrer til alternativ utnyttelse av utmark. Vi snakker også om et område som ligger på et lite konfliktfylt sted i forhold til dyre- og faunalivet. I tillegg til at det allerede er belastet med støy fra regionfeltet, legger han til.
- Offroadsenteret hos Olaf Ilsaas er noe alle har visst om lenge. Derfor undrer det meg litt at innsigelsen mot dette kom i «andre omgang». Det vil si etter at kommuneplanen med det regulerte området for offroadsenter var godkjent og vedtatt, sier rådmannen i Åmot kommune, Tore Rømo.
Men han understreker at Fylkesmannen er i sin fulle rett til å komme med en innsigelse også på det tidspunktet ble gjort - selv om han altså stusser litt over det.
- Vi har tatt ny kontakt med Fylkesmannen i håp om å komme til enighet. Offroadsenteret er en ettertraktet og lovlig aktivitet som vi gjerne vil ha her i Åmot, sier rådmannen.
Han legger til at om det skulle bli nødvendig med ytterligere justeringer for å få endelig godkjenning for offroadsenteret, så kan dette bli aktuelt. Men hvilke, eller hvor store justeringer det i så fall dreier seg om, er for tidlig å si.
- Vi kan i hvert fall ikke se at dette offroadsenteret griper noe hardere inn i naturen enn for eksempel regionfeltet som det grenser til, avslutter Rømo.
Publisert lørdag 07. februar 2004 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 07. februar 2004 kl. 00:00.
Politirunden torsdag
Få siste nytt fra Hedmark Politidistrikt her!
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
Heidi Gjermundsen Broch
og Terje Norum:
Tidevann
BigBox
Esperalda Spalding:
Chamber Music Society
Heads Up
Drivan:
Disco
Smalltown Supersound/VME
Tøff country
Trace Adkins:
Cowboy’s back in town
Universal
Dungen:
Skit i alt
Subliminal Sounds
Det nære liv
Bjørn-Peder:
Blå sjel
Playground
Viseskatten
Kirsten Bråten Berg:
Songen
Grappa/Musikkoperatørene
Ingeborg Selnes:
Heartcore
Nightliner/Universal
– Menn bør ikke få Unge menn har umodne hjerner og strengt tatt bør ikke unge menn få lappen før de er minst 23, sier forsker.
Satser friskt på fransk
Med privat importør satses det igjen tungt på Renault i Norge.
Rå vinkel i forbedret Kane & Lynch
Resultatet er like trivelig som en hyrdestund mellom SAW og Blair Witch Project.
Verdens mest sexy arkeolog i storform
Hvem sier at arkeologi er støvete?
Test av 3D-TV-er
Ventetida er over. 3D-TV-ene er her. Vi har testet fire modeller.
NETTKJØRT: En av flere bilprodusenter som har presset seg under 100-tallet for CO2-utslipp, er Peugeot med sin 207 med 1.6 HDi-motor.
Arash er en bil mange har kalt Englands Veyron men frem til nå har den bare eksistert som skisser og løse deler. Nå er den første klar.
For å signalisere at dette ikke er en rommelig stasjonsvogn i vanlig betydning, har Volvo døpt nykommeren Sportswagon. De som vil ha stor lasteplass, henvises til V70 eller XC70.