ØstlendingenArkiv
UNGE BRUKERE: Politiførstebetjent Vegard Nybråten (med ryggen til) forteller komité 2 om den tøffe virkeligheten i narkotikamiljøet i Elverum. Rundt bordet fra høyre: Per Ove Væråmoen, Ottar Evensen fra rådmannens stab, Tom Kristian Berger, Joar Skirbekk, Kari Skjelstad, Frode Nilsen og Erik Hanstad. Foto: Nils Henning Vespestad
Politiførstebetjent Vegard Nybråten ved Elverum politistasjon hadde klare meldinger med seg da han besøkte komité 2 i går:
- Ungdomsskolen er en aktuell rekrutteringsplass for dem som selger. Det er mer aktuelt på Elverum ungdomsskole enn Hanstad barne- og ungdomsskole, tror jeg, for skolen har kjøpesentre rundt seg, sa Nybråten til politikerne.
Komité 2 er nå i gang med å revidere Elverum kommunes ruspolitiske handlingsprogram. Politiet var invitert til det første møtet for å snakke om sine erfaringer og dagens situasjon i Elverum.
Nybråten kunne fortelle om store forandringer i løpet av få år.
- Det vi ser, er at yngre er villige til å prøve ut stoff. De er yngre når de prøver nå, enn for ti år siden, sa politiførstebetjenten blant annet.
Han opplyste videre at misbruk av tabletter er vanlig på hele spekteret fra 12-13 år til 70-80 år, og at misbrukerne ikke alltid sjøl vet at de er - ja nettopp - misbrukere. Unge bytter til seg tabletter fra eldre. Falske resepter er også et stadig økende problem.
Bruken av Rohypnol-tabletter er likevel redusert i Elverum i løpet av de siste årene. Heroinbruken har derimot økt.
- Elverum har vært veldig stabil, nå ser vi at det er en viss økning der. Og da har vi metadonproblematikken også, sa han.
Politiet er ellers bekymret over at flere ungdommer debuterer med amfetamin. For noen år siden var det cannabis/hasj som var det vanligste debutstoffet.
- Da fikk vi trappen cannabis, amfetamin og heroin. Nå debuteres det på amfetamin, og da er vegen veldig kort til heroin. Og det er litt skremmende, sjølsagt. For skal man bruke cannabis, må man røyke. Skal man bruke amfetamin, da må du spise eller sniffe eller skyte, som mange sier, altså bruke sprøyte, sa Nybråten.
Han opplyste at politiet nå har begynt en ny intensiv for å informere om farene med narkotika.
Komitémedlemmene ville i løpet av besøket vite hva Nybråten selv kunne tenke seg å ha med i den nye ruspolitiske handlingsplanen.
Han trakk da fram viktigheten av en SLT-gruppe, det vil si et samarbeid om lokale tiltak for å forebygge kriminalitet.
- Det er veldig viktig med samarbeidet etatene imellom. I tillegg det å satse på informasjon til foreldrene, la han til.
Så fikk han spørsmål om politiet i dag er synlig på skolene.
- Nei, vi er ikke synlig på skolen. Se på Elverum ungdomsskole, elevene er jo ikke på skolen lenger. De er på Mart'nSenteret. Der skjer det masse, hver eneste dag, svarte Vegard Nybråten.
- Det er slik det er mange steder. Man trekker mot dit det er noen å rekruttere.
Det sier rektor Astrid Thorstensen ved Elverum ungdomsskole til påstandene om at det foregår narkotikasalg på eller i nærheten av kommunens to ungdomsskoler.
Rektor sier hun ikke har registrert eller reagert på noen slike episoder på sin skole dette skoleåret. For et par år siden hadde man imidlertid noen pilleepisoder, der politiet ble koblet inn.
- Jeg vet ikke om noen her akkurat nå. Det betyr ikke at det ikke finnes elever her som har prøvd ett eller annet. Det kan jeg ikke si. Jeg har sagt til foreldre at akkurat nå så er det ikke noe som bekymrer meg, sier Thorstensen.
Hun opplyser at foreldrenes arbeidsutvalg hadde et møte mandag, der politiet var til stede for å informere om unge og rus.
- Og jeg har ikke fått tilbakemeldinger som de du viser til nå, poengterer Thorstensen.
Skolen er bekymret over at eldre ungdommer kan pleie kontakt med elevene inne i skolegården, og at elevene kan treffe på langere like i nærheten.
- Vi er mange her, vi har nærhet til kjøpesentrene, og det er lett å komme i kontakt med dem. Men fra det og til å konkludere med slutningen at det er mer her nå enn før, det er feil, sier Thorstensen.
Publisert fredag 06. februar 2004 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 06. februar 2004 kl. 15:00.
Politirunden fredag
Få siste nytt fra Hedmark Politidistrikt her!
(28 bilder)
(18 bilder)
(23 bilder)
(33 bilder)
(19 bilder)
(12 bilder)
(24 bilder)
(28 bilder)
(8 bilder)
(17 bilder)
(12 bilder)
(12 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
Usalig blanding
Div. artister:
Sommerfest
Tylden
Nytt oppå gammelt
Chatham County Line:
Wildwood
Yep Rec/Tuba
Hellströms beste
Håkan Hellström:
Samlade Singlar 2000-2010
EMI
Suverene søstre
Larkin Poe:
Spring
Musikkoperatørene
Hollywoods nye blockbuster-stjerne
For tre år siden bodde han i bilen. Nå leder Sam «Avatar» Worthington (33) an i nok en Hollywood-slager
Advarer mot trøtte Nok en gang er den her igjen, sommerferien. NAF går også i år ut og advarer feriebilistene mot trøtte feriebilister. – En bilfører som ikke har sovet på 24 timer, har tretthet i kroppen tilsvarende 1 i promille.
Advares mot løpske motorer
7194 norske Volvo-eiere advares mot for høyt oljetrykk på bilene sine. Det kan medføre automatisk økning i turtallet.
Route 66-treff i Trysil
5.000 tidligere deltakere på Route 66-tur er invitert til Route 66-treff i Trysil 8-11 juli. Arve Stallvik og firmaet hans www.route66usa.info er arrangører av treffet som kan bli verdens største.
Vi har sniktittet på Nintendo 3DS
3DS byr på økt dybdefølelse og en skjerm som kan matche PSP.
Endelig bakgrunnsmusikk på Iphone
Først ble Spotify-applikasjonen godkjent. Nå har også den norske tjenesten Wimp fått klarsignal.
Vi har sniktittet på Nintendo 3DS
3DS byr på økt dybdefølelse og en skjerm som kan matche PSP.
Ny og stillere Xbox i juli
Kommer med 250 GB harddisk og innebygd wi-fi.
Dagens rett: Kyllinglår i kokosmelk med karri
Med poteter, løk, tomater, kokosmelk, soyasaus og karripasta sammen med grillede kyllinglår får du hele middagen servert i én form. Smaken er utrolig spennende!
Slik holder du solen ute
Jippi, solen varmer igjen. Men den blender oss også. Det finnes imidlertid råd mot innpåslitne solstråler.
Den ladbare supersportshybriden 918 Spyder var kanskje ikke den viktigste bilen i Genève, men vakker og nå skal den produseres.
Audi A7 Sportback er den nye limoen.
NETTKJØRT: En meget god boxerdiesel og firehjulstrekk gjør Subaru Impreza lett å like.
Export =
Kommentering tilgjengelig mellom kl. 07:30 og kl. 22:30