ØstlendingenArkiv
Elverum er blitt et tryggere sted å bo. Som senter for en geografisk stor region er det store utfordringer med å holde kriminaliteten nede. Elverum er i vekst, også befolkningsmessig og det er ikke uvanlig at slik vekst også fører med seg negativ utvikling når det gjelder kriminalitet. Halvårsstatistikken for Elverum-politiet viser likevel en fin utvikling. Antall grove tyverier er blant annet sunket med 41,9 prosent. Samtidig er oppklaringsprosenten så høy som over 36 prosent.
En svært omfattende meningsmåling Sentio har gjennomført tidligere i år i hele landet viser også at folk flest i Hedmark føler seg trygge. Østlendingen har fått brutt ned tallene til bare å omfatte Elverum og Hamar, og tallene viser at folk i disse to byene faktisk føler seg mer trygge enn gjennomsnittet i Norge på at de ikke blir utsatt for kriminalitet på sitt hjemsted.
Tallene til Sentio henger godt sammen med den reelle situasjon, noe halvårsstatistikken viser med all tydelighet. Hedmark og Østerdalen tilhører de mer rolige områdene i landet, men det forklarer ikke hele bildet. Det har til tider vært dårlige tall også i Elverum. Innbruddsbølgen i fjor viser at vårt område ikke nødvendigvis trenger å være Kardemomme by. Derfor er det god grunn til å skryte av politiet som raskt tar fatt i problemene på en grundig måte når de dukker opp. Politiet gjør dermed jobben sin. Slik er det ikke alle steder. Likevel er det fortsatt mye å gjøre for politiet, ikke minst når det gjelder narkotikaproblemet.
Innlandet har farlige veger. Det er kommet tydelig fram i nyhetene de siste dagene. Mandag meldte NRK at Oppland lå på landstoppen når det gjelder møteulykker og utforkjøringer. I går skrev Østlendingen at det har vært en ulykkessommer i Nord-Østerdal. Begge disse meldingene illustrerer godt hvor trafikkutsatt Innlandet er. Hedmark og Oppland har veger som transporter en enorm mengde med folk hver dag. Likevel er myndighetene svært så forsiktig med å prioritere penger til nødvendig oppgradering av E6 og riksveg 3. Spesielt ille er manglende vilje til å bevilge penger til den svært trafikkerte RV3. Det blir derfor et tragisk paradoks å lese og høre om rekordmange ulykker på disse vegene.
Publisert onsdag 20. juli 2005 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 20. juli 2005 kl. 00:00.
Politirunden torsdag
Få siste nytt fra Hedmark Politidistrikt her!
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
Heidi Gjermundsen Broch
og Terje Norum:
Tidevann
BigBox
Esperalda Spalding:
Chamber Music Society
Heads Up
Drivan:
Disco
Smalltown Supersound/VME
Tøff country
Trace Adkins:
Cowboy’s back in town
Universal
Dungen:
Skit i alt
Subliminal Sounds
Det nære liv
Bjørn-Peder:
Blå sjel
Playground
Viseskatten
Kirsten Bråten Berg:
Songen
Grappa/Musikkoperatørene
Ingeborg Selnes:
Heartcore
Nightliner/Universal
– Menn bør ikke få Unge menn har umodne hjerner og strengt tatt bør ikke unge menn få lappen før de er minst 23, sier forsker.
Satser friskt på fransk
Med privat importør satses det igjen tungt på Renault i Norge.
Rå vinkel i forbedret Kane & Lynch
Resultatet er like trivelig som en hyrdestund mellom SAW og Blair Witch Project.
Verdens mest sexy arkeolog i storform
Hvem sier at arkeologi er støvete?
Test av 3D-TV-er
Ventetida er over. 3D-TV-ene er her. Vi har testet fire modeller.
NETTKJØRT: En av flere bilprodusenter som har presset seg under 100-tallet for CO2-utslipp, er Peugeot med sin 207 med 1.6 HDi-motor.
Arash er en bil mange har kalt Englands Veyron men frem til nå har den bare eksistert som skisser og løse deler. Nå er den første klar.
For å signalisere at dette ikke er en rommelig stasjonsvogn i vanlig betydning, har Volvo døpt nykommeren Sportswagon. De som vil ha stor lasteplass, henvises til V70 eller XC70.