PILEGRIMSSENTER: – Her blir det pilegrimssenter, sier senterleder Ida Kristine Teien. Bak f.v. Jørn Øversveen (rådgiver for kultur og kulturminner i Hedmark fylkeskommune), Ragnhild Helseth Nilsen (kulturkonsulent i Ringsaker kommune), Laila Grastvedt Wiese (formidlingsleder Hedmarksmuseet). Bak f.v. Tor Rullestad (turistsjef Hamar-regionen Reiseliv) og Berit Andersen (kulturkonsulent Hamar kommune).Foto: Jo E. Brenden

Åpner Pilegrimssenter på Domkirkeodden

I det tidligere NRK-lokalene på Domkirkeodden åpnes Pilegrimssenter Hamar 12. september. – Senteret skal drive med informasjon og skape aktivitet rundt pilegrimsleden, sier senterleder Ida Kristin Teien.

Annonse
Annonse

– Endelig har vi fått et pilegrimssenter, sier Ida Kristine Teien. Senteret på Hamar, som vil være en av fem regionsentre, åpnes den 12. september med et tettpakket program på Domkirkeodden med historieformidling, foredrag, konsert og mange andre spennende aktiviteter for voksne og barn.

Herberge?
Ideen om et pilegrimssenter kom allerede i 1997, men det var først da Trond Giske ble kultur- og kirkeminister at saken ble aktuell. Og i statsbudsjettet for 2010 var finansieringen av de fem regionsentrene på plass:
– Fra Hamar-senteret skal jeg gi informasjon til besøkende, utforme informasjonsmateriell på papir og nett og jobbe for at pilegrimsleden og alle kulturminnene langs den på Hedmarken blir kjent, sier Teien om sitt oppdrag.
Etter hvert skal informasjonssenteret også huse et enkelt herberge – med senger, toalett og kjøkken.
Hedmark fylkeskommunes Jørn Øversveen, som har sittet i interimsstyret og vært leder av prosjektgruppa til pilegrimssenteret, poengterer at senteret er for alle:
– Hva er den pilgrim? Mange ser på det som svært religiøse mennesker som vier en ferd til Gud og det allmektige. Men undersøkelser viser at pilegrim-begrepet er blitt utvidet. De fleste som begir seg ut på pilegrimsleden oppgir ikke-religiøse årsaker til at de vandrer. Ofte er det kvinner mellom 40–60 år som tar en hyggelig venninnetur eller folk som ønsker å oppleve kombinasjonen av mosjon, natur og kulturminner, sier Øversveen.

Utenlandsk interesse
Og den pilegrimsleden på Hedmarken møter spesiell interesse fra utlandet:
– Den tyske TV-stasjonen NDR har nettopp laget ferdig en dokumentar som starter opp i Hamar og hvor man følger pilegrimsleden opp til Nidarosdomen. Den skal vises på tysk TV 2. juledag i beste sendetid. Italienske radiokanalen RAI har vært her med en dypt religiøs og en humanetiker og vandret rundt i Hamar-traktene og hatt innslag hver dag klokka 15.00. Vi har hatt tyske journalistgrupper på besøk og snart kommer det en spansk gruppe. Og, mens vi snakker om media, et norsk TV-produksjonsselskap har laget dokumentaren “Veien til Nidaros” som etter planen skal vises på NRK på påskeaften. Interessen for pilegrimsleden er enorm, mener Øversveen.
– Å få opp interessen for de 120 kilometerne som utgjør Hedmarken-delen av pilegrimsleden og kulturminnene langs den, blir derfor en viktig jobb for senteret. Potensialet er enormt, skyter Teien inn.
– Markedsføringen som pilegrimsleden kan gi Hedmarken er enorm. Sammensetningen av kultur og natur er helt unik, og vi kan gjennom dette senteret vise oss fram til en ny gruppe mennesker som vil komme til regionen vår, mener turistsjef Tor Rullestad hos Hamar-regionen Reiseliv.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.