DRAMATISK: Det blir dramatisk når Børje Sundbakken viser fram malerier med voldsomme temaer i Hamar kunstforenings lokaler fra og med lørdag.Foto: Jo E. Brenden
Børje nullstiller jorden
– Menneskene kjører på med fest og champagne enda jorda sender ut varsler om at vi må stoppe fordi ikke lever i pakt med naturen, sier kunstner og gallerist Børje Sundbakken. 20 bildene rundt det voldsomme temaet skal stilles ut i Hamar kunstforening.
"Pars Emientior Gradus Exstinctio" Maleri: Børje Sundbakken
"Katchina" Maleri: Børje Sundbakken
Siste nytt
Klikk på bildene over for å se to av Børjes bilder.
På kort varsel har Hamars egen Børje Sundbakken måtte steppe inn for John Tørrissen som utstiller på Hamar kunstforening allerede fra og med lørdag.
– Brutalt
– Et brutalt oppdrag, men jeg klarte å finne fram 10–12 år gamle nedpakkede bilder fra perioden min i Brasil som jeg ikke hadde vist fram før, og nå er jeg overbevist om at utstillingen blir veldig bra, sier Børje Sundbakken.
Med titler på bildene som "Pars Emientior Gradus Exstinctio" og "Extinction Level Eminent Party" så er det duket for en utstilling med fargesprakende, frodige ekvatorielle bilder med voldsomme temaer.
– Det dekadente mennesket kjører på med "a fabolous lifestyle", som ikke er så bra for kloden. Vi klarer ikke å forene olje- og krigsindustri, kriminalitet og annen destruktiv livsførsel med å ta hensyn til jordklodens krav om at vi skal leve i pakt med naturen. På lang sikt går jo dette selvsagt ikke, sier Sundbakken.
Nullstilling
Kunstneren forbereder tilskuerne på at jordkloden nullstiller seg selv med 13.000 års mellomrom:
– Jordskjelvene og orkanene komme oftere og oftere, mens vi kjører på med mer fest og mer champagne. Mennesket kommer til nye, høye stadier utviklingsmessig, men en dag så kommer det en renselsestid – et slags armageddon, der jorden nullstiller seg selv og sender menneskene tilbake til steinalderen. Det har skjedd før og det skjer igjen, sier Sundbakken.
Han er kjent for å male store oljemalerier, men denne gangen har han også innlemmet noen mindre malerier i utstillingen.
Utstillingen åpner i Hamar kunstforening lørdag og blir hengende i to uker.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.