Terningkast 2

Klisjéfylt heisspenning

En thriller fra en heis som har stoppet mellom etasjene er et godt utgangspunkt for en klaustrofobisk filmopplevelse.

Annonse
Annonse

«Elevator»
Norsk/amerikansk thriller
Regi: Stig Svendsen
Skuespillere: Tehmina Sunny, Anita Briem, John Getz, Shirley Knight, Christopher Backus, Joey Slotnick, Devin Ratray, Waleed Zuaiter, Michael Mercurio, Amanda Pace, Rachel Pace, Gary Ambrosia, Herbert Russell
Lengde: 1 t. 24 min.
Aldersgrense: 15 år
Begrunnelse: Blodige skildringer i forbindelse med avkapping av kroppsdeler gjør at denne filmen får 15-årsgrense.
Anmeldt av: Lars Weberg

Men den norske regissøren Stig Svendsen, som tidligere har gjort familiefilmen Radiopiratene, roter det litt til.
Med en muslim, en jøde, en gravid dame, som tilfeldigvis har blitt det med en annen kar i heisen, som er der med sin kommende kone, en svett tjukkas (det er et poeng at han er tykk), en rasistisk standupkomiker, en frekk unge, en tørst eldre frue og konsernets griske direktør, ville det antageligvis blitt bråk i ett hvert selskap.
Når du i tillegg «tilfeldigvis» får dem samlet i en heis, hvor en av dem har en tidsinnstilt bombe på seg, så blir det for godt til å være sant.
Akkurat som filmen selv.
Det er likevel ikke til å unngå at filmen har spennende elementer i seg, men i det store og det hele virker Elevator som en forspilt mulighet.
Den er både overtydelig i både handlingsmønster og spenningsoppbygging, samtidig som den spiller på fordommer og klisjeer.
Det i sum blir ikke bra, særlig når den heller ikke har det overraskende elementet som skal løfte en thriller.
Men et snev av klaus får du nok.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken