HAMARSINGENE: Her er Hamar-deltakerne på sommerleiren i kunstløp. Foran Emma Kristine Larsen. Andre rekke f.v. Mia Bratlie, Kristina Eriksen, Kristine Floen, Ingrid Ophus Eriksen, Emilie Floen, Frida Eline Jensen, Amalie Evensen, Mari Grøndahl og Ann-Julie Arnesen. Siste rekke: Heidi Lillesæther, Stine Lysbakken Olastuen, Maja Floen, Lina Malene Larssen, Julie Fossen, Jelana Ninkov og trener Lillian Arnesen.
Sommerferie på isen
– Tidlige morgener og morsommere enn stranden, mener Emma Kristine Larsen – en av rundt 50 gutter og jenter som deltar på kunstløpsommerleiren Sk8Hamar.
LANGE DAGER: Harde økter og lange dager på isen i Hamar OL-Amfi.
Sommerferie på frysepunktet for 50 g utter og jenter fra hele Norden og Estland. Med løpere fra 5-årsalderen og opp til 24 år på deltakerlisten er Storhamar Kunstløp i gang med sitt sjette kunstløpleir i Hamar OL-Amfi.
Tre leire
– Dette er knallhard trening som krever sitt, og sommerferie er synonymt med trening for disse kunstløputøverne. Det er nå vi trener inn det vi skal vise opp på isen i løpet av sesongen. Før var kunstløp en vinteridrett – nå er vi i gang hele året, sier hovedtrener Lillan Arnesen.
I Norge avvikles det tre sommerleire for kunstløputøverne – en i Tønsberg, en på Lillehammer og en på Hamar.
– Vi bor jo ved selve storstua. Her er det så fint at de første årene fikk vi besøk av et tysk proffprosjekt, Ice-Dome fra Oberstdorf, som hadde Hamar og ti andre land på sin "turnéliste". Det førte til at kunstløpmiljøet trodde at leirene på Hamar var forbeholdt eliten, mens vi ønsket å være her for alle – fra ferskingen til den viderekomne, sier Arnesen.
Nå er Ska8Hamar lykkelig på egen hånd.
Harde dager
Det øves i to uker – fire timer på isen hver dag. En gang om dagen får også Storhamars hockeyjuniorer være med.
– Vi kaller det powerskating med kunstløptrener. De får en time på og en time utenfor isen. Vi har mye å lære dem. Blant annet lærer vi dem å vende på en måte med skøytene som kanskje gjøre spillet litt mindre forutsigbart, og dermed også vanskeligere å forutse for konkurrentene. Det er populært, sier Arnesen og smiler.
Hockeygutta takker for tilbudet med å være med på kunstløpernes avslutningsshow, med eget innslag, og som i år avvikles i OL-Amfi'en fredag ettermiddag.
– Hvordan er forresten ståa i norsk kunstløp om dagen?
– Ikke så verst. Nå klarte vi for første gang på lenge å få ned en utøver til VM. Og Heidi Lillesæther klarte en andreplass i junior-NM i Trondheim i januar., sier Arnesen, og legger til:
– Jeg sier til de som er med på sommerleiren: Skal du være med og kjempe i toppen, så må du trene 20–25 timer i uka. Minst. Det tilsvarer en trekvart jobb i tillegg til studier, det.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.