Les også: Tre personer pågrepet etter skuddløsning mot politipatrulje
– Han er ikke avhørt ennå, men vil bli avhørt i løpet av helgen eller på mandag. Det avhenger av hans mentale helsetilstand. Han fremstilles for lege nå for å få avgjort hvor raskt han kan bli avhørt, sier lensmann Jørn Flatha i Solør til NTB.
Åsnes-mannen er siktet for trusler mot politiet. Han er kjent for politiet fra før i forbindelse med råkjøring, kjøring i ruspåvirket tilstand og andre forhold, opplyser Flatha.
To jenter under 18 år er i tillegg tatt inn til politiet og avhørt som vitner.
Ett skudd
Jørn Flatha kan foreløpig ikke si noe om årsaken til at 20-åringen la ut på den dramatiske bilflukten og skjøt mot politiet. Han forteller at det bare ble løsnet ett skudd.
Mannen var imidlertid ikke alene i bilen, der politiet fant et tohåndsvåpen etter at biljakten var over. De to jentene som politiet har snakket med, har kjennskap til 20-åringen, men utover det ønsker ikke Flatha å si noe om hvilken rolle de eventuelt hadde.
– Det var flere personer i bilen, og vi har kontroll på disse personene, er alt Flatha vil si.
Politikontroll
Episoden startet da en bil unnlot å stanse i en politikontroll ved Haslemoen i Hedmark. Politiet fulgte etter oppover fylkesvei 210 uten at bilen, en mørk BMW, gjorde tegn til å ville stanse.
Ved Braskereidfoss i Våler kommune meldte politipatruljen at det ble skutt mot dem fra bilen de fulgte. Flere patruljer kom til for å bistå, i tillegg til politihelikopteret.
Patruljene fulgte etter bilen i god avstand, og i området ved Snålroa i Åsnes kommune ble bilen stanset ved at en av patruljene kjørte inn i den. Mannen overga seg rundt klokka 20.30 etter at han ble truet med våpen. Ingen ble fysisk skadd i hendelsen. (©NTB)