96 klager på Forsvaret i fjor
Siste nytt
Bygningsmateriale for store summer ødelagt etter brann
– Dette er åpenbart en påsatt brann, melder operasjonsleder i Hedmark politidistrikt
20-åring ikke avhørt etter skudd mot politiet
Den unge mannen som skjøt mot politiet fredag kveld framstilles for lege
Det ble i 2009 mottatt 96 klagehenvendelser på forsvarsaktivitetene i Østerdal garnison, de fleste fra Åmot. Til sammenlikning ble det registrert 82 klager i 2008.
Langt de fleste klagene også i 2009 gjaldt støy, henholdsvis 52 klager på støy fra fly/helikopter og 23 på støy fra sprengning, artilleri og skyting.
Klagene førte ifølge Forsvarsbygg egen rapportering til Klima- og forurensningstilsynet til enkelte kontaktmøter med berørte, tilpassing av aktivitet, bruk av mobil støymåler i forbindelse med øvelser og tyngre skyting og sprengninger, samt forbedret innhold i varsling og opprettholdelse av vakttelefon for mottak av klager. Samtidig påpekes det at alle klager blir gjennomgått og korrigerende tiltak er vurdert i hvert tilfelle.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.