BJØRN: En gammel hannbjørn ble torsdag kveld skutt i Engerdal.
Bjørn skutt i Engerdal
En gammel hannbjørn på 218 kilo ble torsdag kveld skutt i Engerdal.
Siste nytt
Bjørnen ble skutt i Lekjengskøra i Engerdal kommune, rett vest for Heggeriset, klokken 22.15.
Sporhunder
Fylkesmannen i Hedmark ga tillatelse til felling onsdag etter at det ble funnet tre sauekadaver i området. Den skal ha tatt 15 til 20 sauer i området den siste tiden.
Les også: Resultatløs bjørnejakt i natt
Leder i rovviltfellingslaget Tom Nordsveen forteller til Ostlendingen.no at de var sju mann på leting og de brukte hunder for å oppspore bjørnen torsdag ettermiddag.
– Den første delen av kvelden var vi ikke borti bjørnen i det hele tatt. Men i seks-sju tiden fikk sporhundene los. Vi visste da at bjørnen var like i nærheten, forteller Nordsveen videre.
Ett skudd
De bestemte seg for å slippe en løshund etterhvert. Den fikk los og etter ti minutter var bjørnen skutt. På grunn av tjukk vegetasjon i området, måtte de komme nære innpå for å treffe. Kun ett skudd ble avfyrt.
– Det er klart det er veldig trivelig å lykkes når man har fått et oppdrag, sier Nordsveen.
Gammel bjørn
Ifølge Nordsveen er det snakk om en gammel bjørn, rundt 17 år gammel. DNA-prøver viser at bjørnen ikke er registrert i Norge siden 1993. Siden da har den antageligvis oppholdt seg i Sverige.
Den store bjørnen ble slaktet i natt.
Les også: Streifer langs grensene
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.