Bjørnejakt i og
rundt Elverum
Denne uka ga Fylkesmannens miljøvernavdeling fellingstillatelse på bjørn i deler av Ringsaker, Hamar, Løten, Åmot og Elverum kommuner.
Si din mening nederst i saken
Fellingstillatelsen kommer på bakgrunn av en søknad fra Løten og Vang beitelag om tillatelse til å felle bjørn.
Tillatelsen blir gitt etter at Statens naturoppsyn nylig dokumenterte bjørneskader på en søye ved Bringbu, samt to sauer ved Brumunddalssetra i Furnes.
I Åmot er det i tillegg obdusert ei søye. Dette skjedde, ifølge miljøvernavdelingen hos Fylkesmannen, fredag i forrige uke.
I tillegg er et skadetilfelle i Ringsaker dokumentert. Også i Løten og Elverum er det dokumentert bjørneskade på sau i løpet av den siste tiden.
Totalt er det registrert åtte skadetilfeller, forårsaket av bjørn, i disse områdene den siste tiden.
Det er også tidligere i sesongen registrert bjørneskader i disse områdene, utdyper rovviltkonsulent Kristine Schneede hos Fylkesmannen.
Fellingstillatelsen som er gitt gjelder for felling av en bjørn i tidsrommet fram til tirsdag klokka 12.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.