MENTAL HELSE: Linda Nordholm er leder i Mental Helse Elverum. $BYLINE_ON$Arkivfoto:$BYLINE_OFF$
Disse er der
for deg i jula
For noen er jula den verste tida på året. Rusmisbruk, overgrep, ensomhet kan sette en stopper for julegleden. Her får du vite hva du kan gjøre.
UTEKONTAKT: Lars Dølbakken (40) er utekontakt i Elverum. $BYLINE_ON$Foto: Martin Løken$BYLINE_OFF$
STØTTESENTER: Julie Broch Fiskaa (30) jobber ved Evas støttesenter for seksuelt misbrukte kvinner og menn. $BYLINE_ON$Foto: Martin Løken$BYLINE_OFF$
Siste nytt
De har alle taushetsplikt, og de er der for deg. Det finnes grønne telefonnumre du kan ringe og personer du kan treffe dersom noe inntreffer eller du rett og slett er litt utafor i jula. Vi har snakket med tre personer som kunne si noe om temaene rusmisbruk, overgrep og ensomhet.
Rusmisbruk
Lars Dølbakken, utekontakt i Elverum:
Mange ungdommer gleder seg til jula, men en del holder også jula litt på avstand. Jula er en høysesong for uro i hjemmene, og vi har mye kontakt med de ungdommene vi snakker med til vanlig. Unni og jeg skal være tilgjengelige i romjula.
Mange som sliter ser jo at folk flest har det bra, og det kan være vanskelig å innrømme at man har hatt en tøff jul.
Det er viktig at foreldre er bevisst at alkohol kan gjøre at voksne endrer personlighet, noe som kan virke skremmende på barna.
Det mange barn gjerne gjør da, er å trekke seg tilbake på rommet. Selv krangling kan føre til at barna ikke synes at kvelden er ok.
Vi skal snakke med ungdommene med respekt og støtte dem. Selv om vi ikke har noen magisk trylleformel, hjelper gjerne til med å finne en løsning, og byr også på frukt, julebrus og pepperkaker.
Kontaktinformasjon:
Varierer mellom kommunene. I Elverum kan du ringe Lars Dølbakken på telefonnummer 41419393, og Unni Hågensen på 41427275.
Overgrep
Julie Broch Fiskaa (30), Evas Støttesenter for seksuelt misbrukte kvinner og menn:
Jula og høytider generelt er jo mange ganger preget av rusmisbruk. Det kan gjøre at man kommer tilbake til minner om familiemedlemmer eller andre som har vært beruset og/eller utført overgrep. Det kan skape utrygghet, spesielt hos barn. Og de som ikke tar med seg gledelige juleminner fra barndommen kan også ha vanskelig for å føle julas gledelige budskap senere.
Seksuelt misbrukte kan ringe en landsdekkende døgntelefon. Den kan sette innringeren i kontakt med nærmeste senter for incest og seksuelle overgrep.
Vi tilbyr individuelle samtaler med en av oss på senteret, og vår oppgave er da å hjelpe offeret med å finne ut av sitt eget problem, og ta i bruk sine egne ressurser for å løse det.
Vi skal hjelpe folk til å gå fra å være passiv mottaker til å bli aktiv deltaker i sitt eget liv.
Dersom du har egne erfaringer med seksuelle overgrep, ta en tur innom på en helt uformell kopp kaffe eller for å lese avisa. Den som kommer trenger absolutt ikke snakke om han/hun ikke vil.
Hjelpetelefon:
Landsdekkende døgntelefon for incest og seksuelt misbrukte: 80057000
Ensomhet
Linda Nordholm, Mental Helse Elverum:
Et lite ord betyr så mye. Løft blikket, se nøye på nestemann og si «hei». Når jeg går i kirka på julaften er det en helt spesiell stemning. Alle er blide og hilser på hverandre. Jeg ønsker at folk skal løfte hverandre og se hverandre også på gate og vei i by og bygd.
Vi trenger ikke ha det så innmari travelt. Vi sier ofte vi ikke har tid, men egentlig har vi alle 24 timer i døgnet. Det er mulig å legge inn tid i hverdagen til å være et medmenneske.
Nordmenn er ofte kaldere mot fremmede enn det som er normalt i andre kulturer. Å tørre å åpne seg for hverandre vil føre til at folk blir bedre kjent. Men da må du tørre sjøl, og ta initiativet. Du er sjefen i ditt eget liv, du skal sette grensene, og det hjelper mye om du vet hva du sjøl vil.
Hjelpetelefon:
Kirkens SOS: 81533300
Mental Helses hjelpetelefon: 81030030
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.