KLAR FOR FESTSPILL: Lasse Johansen er klar for Festspillene i Bergen til neste år. Selv er han beæret over å ha blitt invitert. Foto: Kjetil Brorson Dahl
– Fra danseband til
finkulturens høyborg
27. mai 2010 står Lasse Johansen på scenen under festspillene i Bergen. Selv er han beæret over å få lov til å få lov til å komme til festspillene.
Kjetil Brorson Dahl
(Inntekt: 316.588 Skatt: 109.138 Formue: 0)
Det er Lasse Johansens siste CD «Se min ild» som har vakt oppsikt hos Festspillene i Bergen. En plate med taterviser.
– Jeg ser på meg selv som dansemusiker og visesanger, men at jeg skulle få en invitasjon fra finkulturens høyborg i Bergen er stort. Jeg måtte nok lese e-posten fra vest både en og to ganger. Det har ikke sunket helt inn enda. Å få en slik invitasjon er stort, det er ikke noe mer å si om det, sier en ydmyk og beæret Lasse Johansen til Østlendingen.
Lasse Johansen har taterblod i årene.
– Er festspillinvitasjonen et stort ansvar, som ambassadør for ditt eget folk?
– Om jeg er eller blir det vet jeg ikke, men jeg prøver å være den jeg er. Kan jeg brukes til noe nyttig for folket mitt, så gjør jeg gjerne det, svarer den populære elverumsingen.
At det er nettopp tatervisene som har gjort Lasse Johansen kjent for det han selv kaller «finkulturen» i Bergen, legger han ikke skjul på at er hyggelig.
– Det er spesielt at den plata har fått sånn oppmerksomhet. Jeg hadde ikke trodd at den skulle bre seg på den måten. Når det først har skjedd er det selvsagt kjempehyggelig, sier han.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.