– JEG BETALER SKATT: I skattelistene som ble lagt ut onsdag, står Jarle Leirpoll fra Elverum oppført som nullskattyter. – Det er ikke korrekt, sier han og føler seg uthengt som nullskattyter. Foto: Kjell Arne Fridtun

Føler seg uthengt
som nullskattyter

Jarle Leirpoll fra Elverum føler seg uthengt av Skatt Øst som nullskattyter. I skattelistene som ble lagt ut onsdag, står det å lese at han hadde null i både skatt og inntekt. – Ubehagelig når jeg betaler flere hundre tusen i skatt, sier han.

Annonse
Annonse

Kjetil Brorson Dahl
(Inntekt: 316.588 Skatt: 109.138 Formue: 0)


Elverumsingen opplyser at han i 2008 hadde en nettoinntekt på 933.083 kroner, mens han hadde 425.807 kroner i skatt.

– Da er det ubehagelig å bli oppført som nullskattyter, sier han og legger til at han ikke har noe imot åpne skattelister.
Leirpoll arbeider som selvstendig næringsdrivende, med videoproduksjon og undervisning som noen hovedfelter.

Søk i skattelistene her

Leverte to ganger

Selv har han en formening om hvorfor det hele skjedde.

– Etter at regnskapskontoret mitt registrerte de nødvendige opplysningene i systemet til Skatteetaten, var vi inne for å sjekke at de innlagte opplysningene stemte. Det har nok Skatteetaten registrert som at vi la inn opplysningene på nytt. Da ble det imidlertid ikke lagt inn noen ny informasjon, noe som resulterer i at jeg nå står oppført som nullskattyter, sier Leirpoll.

– Ringte om feilen

Han forteller at han på et senere tidspunkt fikk en telefon fra Skatt Øst.

– De fortalte at han ville få et brev om at han fikk igjen flere hundre tusen kroner på skatten, sier han og fortsetter:

– De opplyste at dette var feil. Jeg tilbød meg da å sende dem de rette tallene på nytt, men fikk til svar at de hadde korrekte tall fra før. Da er det litt rart at kommer med gale tall i dag, til tross for at de hadde de korrekte hele tiden, sier Leirpoll.

– Skatt Øst hadde tallene

Nå skjønner han ikke hvorfor Skatt Øst, gjennom skattelikningen som nå ble lagt ut, kan framstille ham som «nullskattyter», til tross for at de hadde de korrekte tallene hele tiden.

Leirpoll understreker at han ikke har noe imot åpne skattelister, men at han syns det blir ubehagelig når han urettmessig blir stemplet som nullskattyter.

Skatt Øst bekrefter de faktiske forholdene i saken overfor Østlendingen, men ønsker ikke å kommentere denne saken spesielt.

For ordens skyld har Leirpoll ingen nettoformue, slik det korrekt står oppført i skattelistene.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.