– FLYTT DET VI HAR: : Håvard Herberg foreslår å flytte «Skogsarbeideren» fra Elvarheimparken til rundkjøringen. – Å flytte noe av det som er i kommunen er med på å spare kommunen for utgifter, sier han.
Folkets forslag til bastrundkjøringa
1. oktober etterlyste vi folkets forslag til utsmykking av den nye rundkjøringen på Basthjørnet. Bidragene lot ikke vente på seg.
ELGER: Etter besøk i Roquefort-Sur-Soulonzon, byen som er den mugne ostens hjemby, falt jeg for utsmykkingen av rundkjøringen inn til byen. Enkelt og betegnende for hva som var opptakten til osten og byen. Kanskje kan stiliserte elger bli blikkfanget i rundkjøringen ved Elgstua og møtet med Elverum.
– PROTOTYP: Geir Fröyland mener at Skogsarbeideren er en god prototyp på østerdølen og elverumsringen, og mener at den bør stå på sokkel i rundkjøringa på Bast.
HYLLEST: : Som en hyllest til Elverums kunstner Gerhardt Munthe, bør det settes en skulptur i rundkjøringen ved Bast, basert på en av hans ornamenter til Ynglingesagaen, mener Hans Peter Bovolden.
DUGNAD: : En elverumsing foreslår en lokal utgave av Frihetsgudinnen, med påskriften «Arbeidssøkere, se her! Vi søker deltidsarbeidere på dugnadslønn da penga tok slutt. Kostyme og stige til høyre».
FURU: : – Skulpturen er tenkt utført i tømmer, alternativt limtre. Den bør være så stor at furutreet framstår i normal høyde. Et slikt monument finnes det vel ikke maken til? spør Tore Berg-Nielsen fra Hornbergsenga.
TIL LILLEBROR: : – Regner med at dette faller i god jord hos alle elverumsinger med lillebrorkompleks, skriver en anonym bidragsyter.
UGLE: : Et anonymt forslag om en gutt med en hubro i hånden.
TERNINGKAST: En anonym kvinne på 88 år skriver at hun mener en terning må være et bra valg.
UGLE 2: : Her er mitt forslag til utsmykking av rundkjøringen, skriver Jan Stykket.
På våre nettsider la vi ut et bilde av rundkjøringen slik den framstår i dag, og inviterte folket til å tegne eller manipulere inn sin idé til hvordan rundkjøringen burde se ut.
Les også: Lesernes forslag til rundkjøringa ved Bast
– Velkommen
Felles for dem alle er at de, på en eller annen måte, ønsker folk velkommen til Elverum.
– Jeg har hørt at det skal være noen, blant annet forretningsdrivende, som klager på at de vegfarende tilsynelatende tror at de har vært i Elverum så fort de har passert Elgstua. De som klager mener åpenbart at det er for dårlig skilting inn til sentrum, sier Thore Paulsen.
Han har ikke bidratt med noen illustrasjon av ideen sin, men den er da også ganske lett forståelig.
– Det bør stå en pen, enkel og iøynefallende tavle med teksten: «Velkommen til Elverum, to minutter til sentrum».
Videre mener Paulsen at det bør stå en retningsvisende pil, som peker mot sentrum.
– Et liknende velkomstskilt burde for øvrig stå ved alle innkjøringsvegene til Elverum!
Flytting og terninger
Håvard Herberg har en helt annen idé. Han forslår å flytte «Skogsarbeideren» fra Elvarheimparken til rundkjøringen.
– Et bedre symbol for skogkommunen Elverum og Østerdalen er det vanskelig å finne. Å flytte noe av det som allerede eksisterer er samtidig med på å spare kommunen for utgifter, poengterer han.
Et annet navneforslag som kanskje peker seg ut kommer fra en anonym 88 gammel kvinne.
– Med naboer som Terningen Arena og Terningen Leir kan det passe med «Terningkast Seks», skriver A.S. i et brev til Østlendingen.
Hun mener derfor det er på sin plass å sette opp en terning, med bare seksere.
I dag bringer vi forslagene som har kommet inn så langt. Det originale bildet og hvordan du kan sende inn ditt forslag, kan du lese mer om her.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.