FÅR PRIVAT PENGESTØTTE: Eli Dørum og Kåre Kleiva (bildet) har mottatt 25.000 kroner i støtte fra Kari Mundal Johnsen i Tønsberg. – Dette er et viktig bidrag til at vi kan forsøke å få saken prøvet for Høyesterett, sier Eli Dørum.Arkivfoto: Tom Syversen

Har gitt Kleiva og Dørum 25.000 kr

Kåre Kleiva og Eli Dørum tapte sin sak mot staten i lagmannsretten nylig. Kari Mundal Johnsen (72) fra Tønsberg har besluttet å støtte dem med 25.000 kroner fra egen lomme.

Annonse
Annonse

Johnsen sier til Østlendingen at hun velger å støtte dem i sin sak, fordi «den ikke er en rettsstat verdig».

– Jeg er helt uenig i dagens rovdyrpolitikk. Da jeg hørte at de tapte i lagmannsretten ble jeg rystet. Staten har bestemt seg for at de vil slippe ulv og bjørn på beitedyra. Det er det som er uaktsomt. At de legger skylda for sin egen uaktsomhet på ofrene, reagerer jeg veldig på, sier hun.

Les også: Tapte i lagmannsretten, Staten må betale rovdyrerstatning

– Ikke en rettsstat verdig

Det er ikke første gang Johnsen støtter beitenæringa. Tidligere har hun støttet bøndene i Rendalssaken med 15.000 kroner.

– For meg er dette en måte å si fra på Min livssituasjon er slik at dette ikke er vanskelig for meg. Jeg har ikke så mye bruk for penger. De er viktigere for dem (Kåre Kleiva og Eli Dørum, red.anm.). Penger er det språket vårt samfunn visstnok forstår aller best. Det koster meg mer å skrive leserbrev og artikler i avisen enn å gi penger. For meg er det umulig å tie. Når staten du lever i oppfører seg på en måte som ikke er en rettsstat verdig, føler jeg at man må prøve å trå til litt selv, sier Johnsen.

– Et bidrag til ny runde

Eli Dørum er glad for støtten de har fått fra Tønsberg. Tidligere i uka tikket pengene inn på deres konto. Dørum er klar på hva pengene skal gå til.

– Det ligger ikke noen føringer fra Johnsen på hva vi skal bruke pengene til, men det er klart dette er et bidrag til at vi kan få muligheten til å kjøre saken en runde til i retten. Vi håper å få fremmet saken for Høyesteretts kjæremålsutvalg, slik at de kan ta stilling til om saken kan fremmes for Høyesterett, sier Dørum.

– Det er morsomt at det finnes folk i byene som føler med oss her oppe i rovdyrsona, sier hun.

 

Mest lest denne uken