LITEN TILFLYTTING: : Bare 22 flere flyttet inn til Elverum i siste kvartal i fjor enn det flyttet ut av kommunen. Fjorårets økning i folketallet var den laveste siden 2004. (Foto: Anita Høiby Gotehus)
Klarte ikke 20.000
Elverum klarte likevel ikke å passere 20.000 innbyggere i 2010. Det manglet 21 – etter den svakeste veksten på sju år.
Kommunens folketall økte med 145 innbyggere i fjor. Det er under halvparten av hva Hamar og Ringsaker kan vise til, og 2010 er dessuten det andre svake vekståret på rad; i 2009 var det 147 i pluss.
Fra 2005 til 2008 økte folketallet i Elverum gjennomsnittlig med 212 innbyggere i året, størst vekst var det i 2006 med 268.
Veldig svakt kvartal
Elverums befolkningsvekst i siste kvartal i fjor var veldig svak, med en økning på kun 19 personer, mot 67 i pluss i Hamar og 85 i Ringsaker.
Nettoinnvandringen fra utlandet til kommunen var på bare 12 personer, mens den innenlandske nettoinnflyttingen begrenset seg til 10.
Er det en trend?
Både i fem- og tiårsperspektiv har Elverum inntil i fjor hatt den største veksten i fylket. Nå kan trenden være brutt. Ordfører Terje Røe mener det er vanskelig å finne en logisk forklaring på at veksten er avtatt.
– Det kan være rene tilfeldigheter, men samtidig ser vi av søkerlista til barnehagene i Elverum at det er 41 søkere som bor utenfor kommunen. Det er grunn til å tro at dette er familier som har ønske om å flytte hit, sier han.
Da skal de ha bolig.
Hera-effekten
Rådmannsrapporten om Hera Vekst inneholdt også en vurdering av luktproblematikken som en negativ faktor i Elverums vekst. Daglig leder i Elverum Tomteselskap, Roar Gustavsen, har konkret pekt på at lukta har dempet boligbyggingen i de mest utsatte områdene – som også er utpekt som vekstområder for boligbygging.
– Boligtilbudet kan bremse tilflyttingen, ved at vi kanskje ikke har det tilbudet folk ønsker seg, sier Røe.
Han tror at dagens barnefamilier først og fremst er i markedet for enebolig.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.