ØstlendingenNyheter Elverum
HELT PÅ GRENSEN: Det er så mange 1. klassinger på Søbakken, Frydenlund og Hanstad, at skolene ikke har plass til flere elever, opplyser rektor Pål Klaveness. Her er han med 1A på Hanstad barne- og ungdomsskole. På de to nærmeste pultene sitter Natalie Schjølberg (bak t.v.), Kristian Busterud, Hanna Hjelløkken (foran t.v.) og Emma Nordhagen. $BYLINE_ON$Foto: Pernille Storholm Skarer $BYLINE_OFF$
Elverum formannskap ble onsdag orientert om at sentrumsskolene står overfor en utfordring. Skolene kan komme i den situasjon at de mangler plass til å ta imot alle førsteklassingene, opplyste rådmann Guri Ulltveit-Moe.
Hun valgte å være på offensiven i formannskapet, før det kommer oppslag i lokalavisene om at innflyttere ikke får plass til barna sine på sentrumsskolene.
Pål Klaveness representerte rektorene på formannskapsmøtet.
Han opplyste at på Frydenlund er det 58 1. klassinger, på Søbakken er det 58 og på Hanstad er det 59 1. klassinger i august. Dette er to klasser på hver skole.
I klasserommene skolene har, kan det presses inn 29 til 30 elever. Frydenlund har ett klasserom der det kan presses inn opptil 34 elever.
- Spørsmålet er hva vi skal gjøre dersom det kommer tilflyttende flere elever enn de som nå er kjent for disse skolene. Da må disse elevene henvises til Vestad skole eller til Lillemoen skole, sier Klaveness.
Det skyldes at sentrumsskolene ikke har klasserom til å dele opp gruppene fra to til tre klasser.
- Sentrumsskolene trenger rent faktisk flere klasserom, sier Klaveness.
Når det gjelder lærerressurser ved det høye tallet 1. klassinger, sier Klaveness at skolene har fått sine rammer og må forholde seg til det. Men skolene vil selvfølgelig ikke takke nei til en styrket pedagogisk ressurs.
Signalet fra Klaveness til formannskapet, er at læringssituasjonen i ei klasse med 20 elever er bedre enn i ei klasse med 30 elever. Da vil en gi elevene en enda bedre start enn i dag og stå på med det sentrale, å lære elevene å lese og skrive.
Jo raskere en lærer elevene basisferdigheter som å lese, desto bedre er det for deres videre skolegang og hvordan de lykkes i skolen. Elverum har et stigende antall elever som trenger ekstra oppfølging, sa Klaveness til formannskapet. En slik utvikling kan best forebygges med en innsats som gir flest mulig en best mulig start.
Det høye antallet 1. klassinger i sentrum fortsetter også de neste årene, med om lag 280 elever i 2010 og 280 i 2011.
Rådmann Guri Ulltveit-Moe sa til formannskapet at hun ikke har noen gode straksløsninger, men nå er i hvert fall politikerne orientert og kjenner situasjonen.
Jørn Øversveen (Ap) kommenterte opplysningene med at dette ikke er overraskende.
- Det er kjent at det vil komme mange førsteklassinger. Det er også lagt opp til at det skal bygges en ny sentrumsskole i 2016, sa Øversveen.
Denne nye sentrumsskolen er på kartet plassert ved Olav Sæters vei, der den går fra Trysilveien og opp mot Løvbergsmoen.
Publisert fredag 29. mai 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 29. mai 2009 kl. 00:00.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| SVT HD: | 22:00 | Debatt (1) |
|---|---|---|
| NRK Alltid nyheter: | 22:00 | BBC World Service |
| P2: | 22:00 | Dagsnytt med værmelding |
| P1: | 22:00 | Dagsnytt med værmelding |
| Al Jazeera Int.: | 22:00 | News |