LESING I SENTRUM: Odin Elle Rønning og de andre 6.-klassingene ved Søbakken skole skal lese mye de neste ukene. Kontaktlærer Brit Turid Wasa Aarstad er for anledningen utkledd som en gammel mann med stor leselyst.
Nå skal det leses i elverumsskolen
Innen Verdens Bokdag 23. april skal man finne ut hvilken av skolene i Elverum som har flest bokormer.
I går startet Leselyst-aksjonen 2012 ved alle grunnskolene i Elverum. De neste fire ukene skal alle elevene stimuleres til å lese flest mulig bøker.
– Vi har fokus på lesing. Elevene skal bli kjent med noen forfattere som Jo Nesbø, Ingunn Aamodt og Arne Svingen, for å nevne noen, sier lærer Brit Turid Wasa Aarstad ved Søbakken skole.
Hun er kontaktlærer på 6. trinn, og sto – utkledd som en ikke navngitt, historisk leser – for åpningen av aksjonen ved sin skole.
I tillegg bidro flere litterære skikkelser barna kjenner: tre hekser, Pippi Langstrømpe og Svein og rotta.
Regnskap og vedstabel
Hver dag fram til Verdens Bokdag 23. april skal Aarstad og kollegene føre nøyaktig regnskap med hvor mye elevene leser.
I tillegg skal en vedstabel bygges i skolegården, der hver kubbe symboliserer hvor mye som leses på hvert klassetrinn.
Bruken av ved er naturligvis inspirert av elverumsingen Lars Myttings vedboksuksess.
– Vi håper å få en stabel som når helt til topps på gjerdet her, smiler Aarstad, mens inspektør Gry Mathiesen har enda mer konkrete ambisjoner:
– Vi har bestilt 2.000 vedkubber, så får vi se om vi klarer det.
– Nå gjør vi det selv
Leselyst har tidligere vært en nasjonal aksjon, men der det har vært opp til hver enkelt skole hva man gjør ut av den.
– Nå er det ikke lenger en nasjonal aksjon, og derfor gjør vi det selv, sier pedagogisk rådgiver Monica Bekkelien i Elverum kommune.
Kommunens lesenettverk, bestående av kommunens lesepedagoger, har en sentral rolle i gjennomføringen. Biblioteket har også gitt god hjelp.
– Og vi har kommet i kontakt med et bibliotek i Nordland, som også har sendt oss bøker. Vi har vært rundt på skolene med masse bøker, sier Bekkelien.
Hun tør ikke spå hvor mange bøker elever vil lese.
– Det blir veldig spennende å se. Vi har ikke tidligere registrert hvor mye alle leser, kun ved hver enkelt skole. Og alle skoler har ikke vært like aktive. Ungdomsskolen skal ha om Jo Nesbø, og det skal mer til å pløye seg gjennom hans romaner enn en Karsten og Petra-bok. Men vi håper det blir mye lesing, iallfall, smiler Bekkelien.
Besøk og konkurranser
I løpet av perioden skal det arrangeres leselunsj på 1. og 2. trinn, mens 3. og 4. trinn får besøk av forfatteren Eldrid Johansen 10. og 11. april. I tillegg til henne og de tidligere nevnte forfatterne, skal elevene jobbe med bøkene til Tor Åge Bringsværd og Martin Widmark.
Det arrangeres også en lesekonkurranse på tvers av skolene for 6. og 7. trinn. I tillegg til at det settes av ekstra tid til lesing på skolen i perioden, oppfordres elevene til å lese mye hjemme. Foreldre og foresatte skal involveres i denne delen.
Odin Elle Rønning (11) på 6. trinn forteller at han ikke leser så mye, vanligvis kun litt fantasybøker som Manga-serien. I går begynte han på «Paris-mysteriet» av Bjørn Sortland.
– Hva synes du om aksjonen du skal være med på?
– Ganske bra. Fordi da kan vi få bedre leseflyt, eller hva det heter, svarer han.
– Kommer du selv til å lese mer enn du pleier?
– Ja, fastslår han, og anslår at han vil pløye seg gjennom åtte bøker i denne perioden.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.