STRAMME INN: Klarer vi ikke stramme inn i rovdyrpolitikken, er det ingen vits for Senterpartiet å fortsette i regjering, sier varaordfører i Elverum, Arnfinn Uthus.Foto: Randi Undseth
- Sp bør ut av regjeringen
Varaordfører i Elverum, Arnfinn Uthus, vil at Senterpartiet skal bryte regjeringssamarbeidet med Ap og SV, om partiet ikke får gjennomslag for en ny rovdyrpolitikk.
Han holder fram Nationen for lørdag som slår fast at rovdyrtapene er verre enn noen gang. Søndag ble et ektepar reddet av et Sea King helikopter etter at teltet deres hadde vært omringet av fire bjørner i fem-seks timer.
- Jeg hadde trodd at Senterpartiet skulle gjøre en forskjell i rovviltpolitikken. Så ser vi at det nå er verre enn noen gang, sier Uthus, som er varaordfører og gruppeleder for Sp i kommunestyret, og leder i Nordre Elverum jakt- og fiskeforening.
- Jeg har mange hatter, og mener det samme uansett hvilken av dem jeg har på. Nå er for eksempel harejakta nesten borte i vårt distrikt fordi jegerne ikke lenger tør å jakte med løshunder, sier Uthus.
Vanskelig valgkamp
Han frykter rovdyrtrykket vil gjøre det vanskelig å drive valgkamp for Sp.
- Sp er et distriktsparti. Grunnfjellet i velgermassen vår er fra primærnæringene og distriktene. For dem er rovviltpolitikken veldig viktig. Det hersker ingen tvil om hvor Sp står i rovviltpolitikken, problemet er at vi ikke har fått god nok gjennomslag i regjeringen for å stramme inn. Nå har vi vært lojale mot rovviltforliket lenge nok. Vi ser hva det har ført til
Uthus presiserer at verken han eller Sp vil utrydde rovdyra, men forvalte stammene slik at de holdes på et minimumsnivå.
Viktigste saken
- Er rovdyrpolitikken den viktigste saken for Sp akkurat nå?
- Ja, nå midt i beitesesongen, og etter hendelsen i Nordland, er det den viktigste saken. Sp har fått gjennomslag for mye i samferdsels- og kommunalpolitikken, men har ikke nådd fram i rovdyrpolitikken så langt. Det må endre ei eventuell ny rødgrønn regjering.
- Men er det ikke vel drastisk å true med å bryte regjeringssamarbeidet på grunn av rovdyrpolitikken?
- Nei, rovviltpolitikken betyr kjempemye for Senterpartiet. Vi må legge veldig vekt på den. Hedmark Senterparti, som er midt i det verst rammede området, må presse på overfor Ap og SV for å få gjennomslag for vår politikk. Bare slik kan vi overbevise grunnfjellet blant velgerne våre.
Sterk og klar
- Er dette også en utfordring til førstekandidat fra Hedmark og nestleder i partiet, Trygve Magnus Slagsvold Vedum om å ta tak?
- Absolutt. Han må være sterk og klar i rovdyrpolitikken. Skal vi går for fire nye år i regjering sammen med Ap og SV, må vi sørge for å få mer gjennomslag for vår politikk. Jeg vil utfordre SV og Ap til å gi etter for det.
- Truer du med å bryte regjeringssamarbeidet for å presse Ap og SV til en ny kurs?
- Selvfølgelig, sier Arnfinn Uthus.
«Nå har vi vært lojale mot rovviltforliket lenge nok»
Arnfinn Uthus, Sps varaordfører i Elverum
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.