UTEN TV: Wenche Lonkemoen fra Elverum har vært uten skikkelig TV-signal i to uker. Canal Digital sier at dette skylles en oppdatering av nettet og at hun som følge av det må gjøre noen innstillinger på dekoderen sin. (Foto: Hege Danche Stølan)

– Uten TV-bilde i to uker

Wenche Lonkemoen i Elverum har vært uten skikkelige TV-signaler fra Canal Digital i to uker. – Vi oppdaterer nettet vårt, svarer Canal Digitals informasjonssjef Catharina Kokkim. Etter at Østlendingen publiserte Lonkemoens problemer, lovet selskapet å følge opp Lonkemoens TV-problemer spesielt.

Annonse
Annonse

Lonkemoen forteller at hun rundt 9. november mottok en tekstmelding fra Canal Digital om at de skulle oppdatere nettet sitt i hele Norge. Denne oppdateringen gjelder for ordens skyld kun kabel-TV-nettet – hvor Lonkemoen er kunde – og ikke den satelittbaserte TV-distribusjonen til selskapet.

Les også: Mer nett-trøbbel i Elverum

– Oppdatering fører til svart skjerm

– Siden jeg mottok SMS'en ble TV-signalene mine bare dårligere og dårligere. Nå har jeg vært uten skikkelige TV-signaler i rundt to uker, sier en tydelig oppgitt Lonkemoen til Østlendingen.

Informasjonssjef Kokkim i Canal Digital vil ikke kommentere saken til Lonkemoen spesielt, men sier på generelt grunnlag at selskapet jobber med å oppgradere tv- og bredbåndsnettet sitt i hele Norge.

Nettopp denne oppdateringen vil ifølge Kokkim føre til at selskapets kunder vil oppleve svart TV-skjermer.

Les også: – Telenor har løst nettproblemene i Elverum

– Innstillinger på dekoderen

– For å få inn kanalene på nytt, må man foreta noen enkle innstillinger på dekoderen. Dette er informasjon alle kundene våre skal ha fått tilsendt. Vi anbefaler kundene våre å la dekoderen stå på så lenge oppdateringen finner sted, forklarer Kokkim.

Hun viser også til informasjon selskapet har lagt ut på sine internettsider om hvordan kundene skal forholde seg i forbindelse med oppdateringen.

– Jeg har forsøkt alt Canal Digital opplyser om, sier Lonkemoen.

Les også: Nett-krisemøte i Telenor i dag

– Ta kontakt med kundeservice

Kokkim anbefaler at kunder som ikke får TV-signaler til å ta kontakt med kundeservice for å få hjelp.

– Tirsdag kveld var jeg i kontakt med Canal Digitals kundeservice. Da hadde jeg TV-signaler i rundt to og en halv time, før skjermen igjen ble svart, hevder Lonkemoen.

– Jeg har ikke hørt noe om tilsvarende problemer som følge av oppdateringen, svarer Canal Digitals informasjonssjef da hun får høre om Lonkemoens angivelig mislykkete forsøk på å få hjelp.

Les også: 7.200 kunder uten internett i elleve timer

Etter at denne saken ble publisert, tok Canal Digitals informasjonssjef kontakt Østlendingen og fortalte at selskapet hadde tatt affere overfor Lonkemoen.

– Jeg har nå tatt kontakt internt hos oss og satt en mann på saken. Vi vil nå ta kontakt med Lonkemoen og følge opp henne direkte med problemene hun opplever, sier hun til Østlendingen.

I kveld fikk Wenche Lonkemoen et delvis TV-signal tilbake.

– Det fungerer ikke helt optimalt ennå, sier hun.

– Mulighet for raskere nett

Årsaken til at Canal Digital oppgraderer tv- og bredbåndsnettet sitt i Norge, er at de klargjør nettet for nye og bedre tjenester.

– Det nye nettet skal gi bedre kapasitet og resulterer blant annet i raskere tilgang til internett, forklarer Kokkim.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken