KLIMA ER TEMA: Gjennom utstillingen Skog & CO2 vil Marit Astrup fra Norsk Skogmuseum og Gunnar Østmoe fra Det Norske Skogselskap inspirere publikum til å tenke over klimaproblematikken – og hvilken rolle skogen kan ha for klimaet framover.Foto: Nils Henning Vespestad

Utfordrer om skog og klima

Har skogen betydning for framtidens klima? spør utstillingen som ble åpnet på Norsk Skogmuseum i går.

Annonse
Annonse

Temperaturen stiger på grunn av menneskenes utslipp av klimagasser. Fakta.

Skogen har en enestående mulighet til å ta opp klimagassen CO2. Fakta igjen.

Betyr dette at mer skogplanting og -pleie kan hjelpe oss til å snu klimautviklingen?

– Dette håper vi at de besøkende skal kunne tenke over, og kanskje svare et ja eller nei på, sier prosjektleder Marit Astrup ved Skogmuseet.

Effektivt virkemiddel

Utstillingen Skog & CO2 er et samarbeid mellom Det Norske Skogselskap og Skognettverket, deriblant Norsk Skogmuseum. Det er en vandreutstilling, som kan beskues i Elverum fram til 8. juni.

Selv om ekspertisen gjerne trekker fram skogplanting som et svært effektivt virkemiddel for å få ned omfanget av klimagassen CO2, foretrekker Marit Astrup ikke å konkludere.

– Det er viktig for oss ikke å komme med svar, men å sette lys på ulike innfallsvinkler som publikum kan ta med seg hjem og tenke over, smiler hun.

Hun trekker i samme åndedrag fram også andre av skogens bruksformer som kan ha en betydning i forhold til klimaet, som fyring med biobrensel og bruk av tre som byggemateriale i nye bygninger.

Er ikke i tvil

Gunnar Østmoe, info- og utviklingssjef i Det Norske Skogselskap og bosatt i Elverum, er helt klar på at skogen har en stor betydning for klimaet:

– Det er det liten tvil om. Og med denne utstillingen viser vi hvorfor, fra fotosyntesen, til på hvilken måte, sier Østmoe.

Han har hatt ansvaret for brosjyrene som oppsummerer hver av de fem delene av utstillingen. Utseende er i praksis blitt til med utgangspunkt i disse brosjyrene.

Viktig tema i årtier

Museumsdirektør Stig Hoseth kaller klimaproblematikken et tema i tiden, og er ikke fremmed for at det kan bli flere klimarelaterte utstillinger.

– Vi må se i øynene at dette er et tema som kommer til å bli et av de aller viktigste i flere tiår framover, og noe vi er nødt til å være gode på, sier han.

Hoseth trekker særlig fram at taigaens betydning – altså barskogbeltet fra Ånestad i Løten til Vladivostok – kanskje har druknet litt i forhold til regnskoger som hugges ned.

Følg Østlendingen på Facebook!

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken