SMAK PÅ SAU: En bjørn på vandring har herjet i en saueflokk på Kvikne. $BYLINE_ON$Foto: Scanpix$BYLINE_OFF$

Etegilde på Kvikne

En bjørn på vandring har etter all sannsynlighet forsynt seg med 15 sauer i Kvikne Østfjell sist uke.

Annonse
Annonse

Søndag var både rovdyrkoordinator fra SNO (Statens naturoppsyn) og sauebønder ute for å lete opp og dokumentere skadene. På grunn av dårlig dekning for mobiltelefon i området har det ikke lykkes Østlendingen å komme i kontakt med koordinatoren fra SNO.
– Det ser ut til at bjørnen har vært i området fra mandag kveld i forrige uke og en dag eller to framover. De fleste kadavrene ble funnet tirsdag, og vi har ikke funnet noe nytt de siste dagene, sier leder for Kvikne Østfjell beitelag, Harald Svergja.
Det er ikke søkt om fellingstillatelse på bjørnen siden den tydeligvis har vandret videre og ut av Kvikne.
Så langt er det funnet 13 voksne sauer og 2 lam som sannsynligvis er tatt av bjørnen. Kadavrene er funnet ved Svartsjøen på vegen inn mot Grønntjønnan nord for elva Ya.
– I dag har vi fått høre om en sau til som er funnet med blodig mule. Vi må få koordinatoren fra SNO til å se den også, sier Svergja. Sauen ble funnet ved Odden, sør for elva Ya.
Svergja sier at tolv av sauene og begge lammene som er funnet tilhører en og samme sauebonde.
– Skulle det dukke opp flere ferske kadavre vil vi vurdere å søke fellingstillatelse, sier Svergja.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.