PÅ BESØK: I fjor fikk Grue-bonde Magne Fjeldseth besøk av Fremskrittspartiets rovdyrpolitiske talsmann Tord Lien. Her sammen med Jan Søgård fra Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk. Alle er de enige om at rovdyrbestanden i Norge må reduseres. $BYLINE_ON$Arkivfoto: Sverre Viggen$BYLINE_OFF$

Frp kritisk til Sp i rovdyrpolitikken

Lørdag skrev Østlendingen om en dramatisk økning i antall rovdyrskader i Norge. Senterpartiet karakteriserte situasjonen som kritisk. Fremskrittspartiet reagerer.

Annonse
Annonse

Oversikten Statens naturoppsyn har utarbeidet for Østlendingen viste at det pr. 20. juli var registrert 62 bjørneskadde sau, mot 40 i samme periode i fjor. Ulven utmerket seg på statistikken med hele 161 registrerte skader, mot 40 i samme periode i fjor.
Leder i Senterpartiets rovviltpolitiske utvalg, Merete Furuberg, reagerte på tallene.
– Situasjonen er kritisk, antall rovdyr må ned nå, sa hun i lørdagens avis.

Frp reagerer

Fremskrittspartiets rovdyrpolitiske talsmann, Tord Lien, reagerer på Furubergs utspill.
– I forrige periode var det to partier, ikke bare Senterpartiet, som ikke ga sin tilslutning til det såkalte rovdyrforliket. Det var Frp og Sp som var imot dette, sier han til Østlendingen.
Lien finner grunn til å minne om at Sp i ettertid har sluttet seg til forliket og at dette ved flere anledninger har blitt stadfestet ved flere anledninger, både fra Stortingets talerstol og gjennom voteringene i salen.

Undrende

– At partiet foran lokalvalgkampen finner det viktig å trekke inn antallet rovdyr i Hedmark er greit nok, sier Lien.
Han stiller seg likevel undrende til hvor mye hold det er i påstandene om at det er for mange rovdyr i norske skoger i dag.
– Hvilke rovdyr og hvor mange individer av hver art som skal finnes i Hedmark er det fortsatt Stortinget som bestemmer. Verken rovviltnemnda eller Hedmark fylkeskommune bestemmer dette, sier han.
Han mener Senterpartiet, som stortingsparti, mener det er for lite rovdyr i Hedmark. Denne påstanden baserer han på at ynglingsmålene ikke er oppfylt, tre år på rad.
– Sentralt lar partiet seg, i altfor stor grad styre av SV og Arbeiderpartiet, sier han.

To partier

Lien er ikke nådig i sin kritikk av Senterpartiet i rovdyrspørsmålet. Han mener partiet i stadig økende grad framstår som to partier.
– Et Stortingsparti med høyt fokus på klima og miljø. Et annet parti er hvordan Fremskrittspartiet framstår lokalt. Det er her partiet kjemper en kamp mot rovdyr og for bygdene. I rovdyrspørsmålet burde de rette skytsene dit dem hører hjemme, nemlig i egen regjering, sier han.

Vil redusere

I forbindelse med Stortingets behandling av stortingsmeldingen om «Rikets Miljøtilstand» i høst vil Fremskrittspartiets stortingsgruppe, ifølge Lien, fremme forslag om å redusere bestandsmålene for ulv og bjørn i Norge.
– I tillegg vil vi fremme forslag om å innføre individmål i motsetning til ynglingsmål som vi bruker i dag, sier han.
Lien er spent på hva Senterpartiet gjør når de da får en mulighet til å stemme på forslag som vil redusere antallet rovdyr i Hedmark.
– Det er det som betyr noe, ikke hva fylkestingspolitikere og andre springer rundt og påstår i valgkampen, sier han.

Individnivå

Lien mener det er vanskelig å dokumentere bestandsmål med utgangspunkt i yngling. Han mener dette er spesielt viktig med tanke på bestanden av bjørn, men også når det gjelder ulv.
– I Nord-Trøndelag er det bøttevis av bjørn, men man klarer bare å telle en yngling. For stortingspolitikere som sitter i Oslo høres det lite ut med tre ulveynglinger i året. Fakta er at det er en veldig stor ulvebestand i Norge, sier Lien.
Han vil ikke tallfeste noen reduksjon i dagens bestand, men er klar på at det er snakk om betydelige reduksjoner når det gjelder ulv og bjørn.

Ansvar for jerv og gaupe

Når det gjelder jerv og gaupe er representanten fra Fremskrittspartiet noe mer usikker på om det vil bli snakk om reduksjoner i bestanden.
– Når det gjelder disse to artene mener vi at Norge har et ansvar. Disse dyrene fortjener et løft, i motsetning til ulv og bjørn, sier han.
Han legger ikke skjul på at han er enig med Furubergs utspill om at rovdyrbestanden i Norge må ned.
– Slik det er i dag, blir det fra Senterpartiets side altfor mye prat og, lite handling. De to siste årenes votering i Stortinget viser det, hevder han.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.