ØNSKER MER FIREFELTSVEG: Ordfører i Hamar Einar Busterud (innfelt) ønsker ny firefelts E6 også nord for Hamar. Det har vært alt for mange ulykker her de siste åra. Det har vi som samfunn ikke råd til, sier han. Arkivfoto: Marianne Thoresen / Jo E. Brenden
- Gjør dere ferdig nå!
Et samlet ordførerkollegie i Mjøsdistriktet er klare i sin tale til landets vegmyndigheter. - Gjør dere ferdige med E6 og fullfør firefelts motorveg helt fram til Lillehammer.
Siste nytt
Si din mening nederst i saken
Ordførerne i Stange (Nils Amund Røhne), Hamar (Einar Busterud), Ringsaker (Anita Ihle Steen) og Lillehammer (Synnøve Brenden Klemetrud) har gått sammen i et felles opprop til vegmyndighetene om fortsatt utbygging av E6 helt fram til Lillehammer.
Ordfører i Hamar, Einar Busterud, opplyser at det bare på strekningen Hamar - Brumunddal passerer rundt 24.000 biler i døgnet og at dette i seg selv taler for en utbygging av hele strekningen også fram til Lillehammer.
- Langs hele strekningen har vi hatt 34 dødsulykker de siste åra. I tillegg har 590 personer blitt skadet på vegen. Det har ikke samfunnet råd til, argumenterer han.
Sikkerhet og kapasitet
Busterud mener prosjektet er realistisk og argumenterer med Statens vegvesenets egne beregninger.
- Disse sier at en slik utbygging er nødvendig for å oppnå både tilstrekkelig kapasitet på og sikkerhet for dem som kjører på vegen, sier Busterud.
Han mener planene om midtdeler er en «halvgod» løsning og mener pengene til dette prosjektet burde vært annerledes.
- Det er bedre at disse pengene brukes på firefeltsveg. I mellomtiden for man heller sette ned hastigheten langs den gamle traseen, inntil en ny veg er klar, mener han.
Ordførerne mener det er meningsløst at denne delen av vegen ikke blir firefeltsveg.
Prosjektet er ifølge Busterud kostnadsberegnet til rundt fem milliarder kroner. Av disse skal bilistene betale 3,3 milliarder kroner i form av bompenger.
- Det resterende må staten betale, sier Busterud og håper at den videre utbyggingen kan komme på plass gjennom den videre behandlingen av Nasjonal transportplan i Stortinget.
- E6 framfor andre veger
Hamarordføreren mener strekningen mellom Hamar og Lillehammer bør prioriteres framfor andre vegstrekninger som har kommet med i forslaget til ny transportplan.
- Ser man på de andre prioriterte strekningene, er det jo slik at målt i transportmengde og antall biler så er denne vegstrekningen mye viktigere, hevder han.
- Drømmen er prosjektet kan bli realisert allerede i tidsrommet 2010 til 2014?
- Det skal ikke behøve bare å være en drøm, men også en realitet. Som kjent bygges det nå fram til Kolomoen. Da står den mest trafikkerte strekningen nord for Hamar igjen. Gjør dere ferdig nå, oppfordrer Busterud.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.