Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Innfører 18-års alders-grense på alle spill

<b>Torbjørn Almlid</b> (Arkivfoto: Tore S. Rasmussen)

Torbjørn Almlid (Arkivfoto: Tore S. Rasmussen)


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Norsk Tipping tar ytterligere grep for forebygge negative sider ved pengespill. Nå settes aldersgrensen på alle spill til 18 år. Daglig blir øvre tillattes spillegrense 40.000 kroner.

Det skriver selskapet i en pressemelding fredag. Uavhengig om om spillene kjøpes hos kommisjonær eller på via mobil skal 18-årsgrensen være gjeldende.

- Vi mener at pengespill er en voksenaktivitet, og dette syner deler vi med fagmiljøer innen spillavhengighet. Vi vil nå ta et initiativ overfor Kulturdepartementet for å få endret spillereglene på dette området, sier administrerende direktør Torbjørn Almlid i en pressemelding.

Beløpsgrenser

I tillegg vil Norsk Tipping innføre frivillige adferdsverktøy der spillerne selv kan sette grenser for tids- og pengeforbruk eller stenge seg ute fra noen eller alle spillene. I tillegg til de nye adferdsverktøyene innfører selskapet også overordnede grenser for forbruk. De nye grensene er:

  • 40.000 kroner per dag
  • 100.000 kroner per uke
  • 300.000 kroner per måned
  • 1.000.000 kroner per år

    - Om dette er fornuftige grenser kan sikkert diskuteres, sier han.

    Hindrer ekstremspillere

    På mobil og internett kan man spille for 10.000 kroner per dag.

    - Dette er grenser som er meget romslige, og de vil ramme svært få av spillerne våre. . Det er noen få som spiller for mange millioner kroner hvert år. Disse ønsker vi å luke vekk, kommenterer Almlid.

    Norsk Tipping jobber nå med å utvikle en egen løsning for spillelag, der de kan få egne grenser.

    - Ansvarlig og moderat

    - Dersom man som pengespillaktør vil være ansvarlig, er ikke da det eneste man kan gjøre rett og slett å legge ned virksomheten. Kan det bli ansvarlig å drive med pengespill?

    - Ja, det er det som er vår oppgave. Både ansvarlig og moderat. Dersom vi hadde lagt ned virksomheten, ville folk som ønsket å spille gå til langt mer agressive aktører. Dette ville medført langt mer negative bieffekter, svarer Almlid.

    Publisert fredag 22. mai 2009 kl. 00:00.
    Sist oppdatert fredag 22. mai 2009 kl. 12:49.

  • Annonse

    Kommentarer

    Du må ikke registrere deg for å kommentere, men vi oppfordrer våre lesere til å registrere seg for å kunne ta i bruk framtidige tjenester raskere og lettere.

    Logg inn her

    Ny bruker eller glemt passord?

    Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

    Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


    » Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


    Snarveier

    livefotball Live Fotball

    Følg fotballen direkte her.

    Elverum Håndball Elverum håndball

    Se nyheter om Elverum Håndball her.

    TV-Guiden TV-guiden

    Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

    Prisguiden Prisguiden

    Sjekk hvor varer er billigst.

    Søk i skattelistene
    for 2008
    Fredag
    Klarvær
    13°
    Lørdag
    Lettskyet
    12°
    Søndag
    Klarvær
    18°

    + mer vær

    Gå til værside »

    Nyheter på tv/radio

    SVT HD: 22:00 Debatt (1)
    NRK Alltid nyheter: 22:00 BBC World Service
    P2: 22:00 Dagsnytt med værmelding
    P1: 22:00 Dagsnytt med værmelding
    Al Jazeera Int.: 22:00 News

    » Gå til TV Guiden

    Annonse