Jeger til rette etter omfattende leteaksjon
En 32 år gammel kvinne ble meldt savnet i Folldal ved 20.30-tiden i går kveld. Rett før klokken 02.00 ble hun funnet i god behold.
Ved 20.30-tiden mandag kveld mottok politiet melding om at en jeger hadde behov for assistanse. Den 32 år gamle kvinnen fra Grimsbu i Folldal meldte selv fra på SMS at hun trengte hjelp.
- Hun skulle befinne seg i området rundt Hemtjønnshøa i Einungdalen på grensen mot Oppland, forteller operasjonsleder Hans Engh til ostlendingen.no.
Telefonkontakt
Broren til kvinnen var i kontakt med henne rundt klokken 20.00. Hun visste ikke da hvor hun var, dette til tross for at hun er godt kjent i området og beskrives som fjellvandt.
Været i området skal ha vært skiftene. Ved halv-ni tiden mandag kveld var det snøvær og temperaturer rundt null grader.
Tåke og dårlig sikt skal etter det ostlendingen.no forstår, ha gjort letearbeidet vanskelig.
Omfattende søk
- Røde Kors, Norske redningshunder og politi opprettet kommandoplass på Hjerkinn Fjellstue, forteller Engh.
Ved midtnatt måtte luftambulansen gi opp søket på grunn av dårlig vær i området. En time senere var imidlertid et Sea King redningshelikopter i lufta og kort tid etter kom man i kontakt med jegeren via jaktradio.
I god behold
- Det ble anslått at hun befant seg om lag en kilometer fra Slettahytta, forklarer Engh.
Klokken 01.50 ble kvinnen funnet igjen av en patrulje fra Røde Kors i området rundt hytta. Jegeren skal ha vært i fin form da hun ble funnet, men frøs litt på bena.
I tillegg til to helikoptre, deltok til sammen 30 personer fra Røde Kors, Norske redningshunder og politi i leteaksjonen.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.