Jeger til rette etter omfattende leteaksjon

En 32 år gammel kvinne ble meldt savnet i Folldal ved 20.30-tiden i går kveld. Rett før klokken 02.00 ble hun funnet i god behold.

Annonse
Annonse

Ved 20.30-tiden mandag kveld mottok politiet melding om at en jeger hadde behov for assistanse. Den 32 år gamle kvinnen fra Grimsbu i Folldal meldte selv fra på SMS at hun trengte hjelp.

- Hun skulle befinne seg i området rundt Hemtjønnshøa i Einungdalen på grensen mot Oppland, forteller operasjonsleder Hans Engh til ostlendingen.no.

Telefonkontakt

Broren til kvinnen var i kontakt med henne rundt klokken 20.00. Hun visste ikke da hvor hun var, dette til tross for at hun er godt kjent i området og beskrives som fjellvandt.

Været i området skal ha vært skiftene. Ved halv-ni tiden mandag kveld var det snøvær og temperaturer rundt null grader.

Tåke og dårlig sikt skal etter det ostlendingen.no forstår, ha gjort letearbeidet vanskelig.

Omfattende søk

- Røde Kors, Norske redningshunder og politi opprettet kommandoplass på Hjerkinn Fjellstue, forteller Engh.

Ved midtnatt måtte luftambulansen gi opp søket på grunn av dårlig vær i området. En time senere var imidlertid et Sea King redningshelikopter i lufta og kort tid etter kom man i kontakt med jegeren via jaktradio.

I god behold

- Det ble anslått at hun befant seg om lag en kilometer fra Slettahytta, forklarer Engh.

Klokken 01.50 ble kvinnen funnet igjen av en patrulje fra Røde Kors i området rundt hytta. Jegeren skal ha vært i fin form da hun ble funnet, men frøs litt på bena.
I tillegg til to helikoptre, deltok til sammen 30 personer fra Røde Kors, Norske redningshunder og politi i leteaksjonen.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.