Kommunekamp på slaktekniven:
Kommunekamp
på slaktekniven
Mens Elverum-ordfører Terje Røe presenterte sine sterke argumenter for å beholde og styrke fjørfeslakteriet til Nortura i Elverum, satt Rakkestads nærings- leder i salen og fulgte nøye med.
Siste nytt
Prosjektleder for Rakkestad næringsforum, Carsten Lier, reiste til Elverum kun for å få med seg pressekonferansen til ordfører Terje Røe. Foruten to lokale aviser, stilte fylkesråd Christian Haugen (SV), fabrikksjefen ved Nortura i Elverum, Stig Vestveit, eggeprodusent Torill Møystad, Svein Olav Lium fra LO, kyllingprodusent Even Glestad, nestleder i Hedmark Bondelag, Håkon Erik Vold og Elverum kommune med landbrukssjef, næringssjef og informasjonsmedarbeider.
Dette viser at Elverum har mobilisert stort for å påvirke administrasjonen og styret i Nortura som skal ta sin endelige avgjørelse i løpet av juni. Det er sjelden at så mange samfunnsaktører stiller seg bak et utspill i en kamp om arbeidsplasser.
Kommunekamp
Rakkestad er nemlig den store konkurrenten til Elverum i denne kampen for et sentralt fjørfeslakteri i østlandsom-rådet.
– Det var interessant å høre innlegget til ordfører Terje Røe. Rakkestad bruker omtrent de samme momentene. Utfordringa sett fra Rakkestad sin side er transporten av fjørfe fra Trøndelag, sier Carsten Lier.
Elverums næringssjef Tor Backe sier at de ikke har vært i Rakkestad, men sørget for å få informasjon om Rakkestad og hva de foretar seg i denne prosessen.
– Jeg føler at det ikke ville gitt oss så mye mer å reise til Rakkestad. Vi må få fram at Nortura må ha svært gode argumenter for at de ikke skal satse på Elverum. Her er det en driftsenhet som går så det suser, og de ansatte er kjempeflinke. Nortura-styret skal ha gode argumenter for å legge ned her i Elverum, sier Backe.
Elverum er størst
I dag slaktes det 20 millioner kyllinger i Elverum, mens det slaktes 15 millioner i Rakkestad. Elverums sentrale argument er at slaktekapasiteten kan dobles ved å sette på et kveldsskift. Anlegget er topp moderne og det er godt i stand. Elverums geografiske plassering er også en betydelig fordel ved at all kylling fra Namdalen i nord til Vestfold i sør kan kjøres til Elverum.
Hærland like ved
Rakkestads beste argument er at de har foredlingsvirksomheten til Nortura på fjørfesida, Hærland-anlegget, bare 20 kilometer unna. Det ligger i Eidsberg kommune. Det største motargumentet mot Rakkestad, er at dersom all slaktinga på Østlandet skal foregå i Rakkestad, må det finnes en alternativ slakting i Trøndelag på grunn av for lang transport- avstand. Nortura-ledelsen har allerede presentert mulighetene for leieslakt på Støren, der Cardinal Foods har sitt slakteri.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.