TRENDY OG MILJØVENNLIG: Kronprinsparet kan hygge seg i miljøvennlig oppvarmet hytte etter skituren i sin nye hytte, som skal være ferdig i april. (Foto: Scanpix)

Kronprinshytta får miljøvennlig varme

Kronprinsparets nye hytte, som leveres av Holz100 på Braskereidfoss, skal varmes opp med trendy flisfyrt fjernvarmeanlegg.

Annonse
Annonse

Ikke bare er kronprinsparets nye hytte i på hyttefeltet Fjellsnaret i Uvdal bygget i miljøvennlige materialer. Den skal i tillegg varmes opp med vannbåren varme fra et biofyringsanlegg, som er det første i landet av sitt slag, skriver nrk.no.

Anlegget som skal fyres med flis, ligger bare noen hundre meter fra kronprinsparets hytte, og har kapasitet til å varme opp inntil 40 hytter. Foreløpig er bare åtte hytter koblet til. Kronprinsparets hytte er altså blant dem som er planlagt tilkoblet.

- Vi er blant de første i landet som setter i gang med dette, men det har vært stor skepsis blant ekspertene på dette feltet. Nå er skepsisen snudd, og de har sett at dette er en mulighet til å varme opp hytter på en miljøvennlig måte, sier styreleder Halvor Rennehvammen i Uvdal utmarkslag

Biovarme er en svært klimavennlig måte å fyre på, også på hytter. Hytteeiere som fyrer med biobrensel kan ha god samvittighet i forhold til sitt CO2-regnskap, sier styreleder i Fjellsnaret, Lars Sønstebø.

Kronprinsparet får ikke feire påske i den nye hytta. får ikke feire påske i den nye hytta

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest i dag