ARBEID: Utendørsarbeidene på Rena syd er ennå ikke ferdige. Likevel har omrisset av en ny bydel kommet klart fram i dagen. Dette bildet er tatt sør for Kartongparken boliger (t.h.) mot nord.: (foto: kristin Søgård)

Gammel kartonggjeld

Konkursrammete Rena Næringspark AS har 2,8 millioner kroner i gjeld til Innovasjon Norge Hedmark.

Annonse

Siste nytt

Annonse

Direktør i Innovasjon Norge Hedmark, Kristin Malonæs, opplyser at Innovasjon Norge har tett oppunder 2,8 millioner i utestående fordringer hos Rena Næringspark. Pengene er imidlertid ikke tapt.
– Vi har pant i eiendommen som sikkerhet for det, sier Malonæs.

– Beste pris

– Hvordan vil Innovasjon Norge forholde seg nå?
– Vi er nødt til å følge konkursloven uansett hva slags løsning man jobber fram. Vi har ikke anledning til å ettergi eller kjøre separate prosesser på sånne ting, sier hun.
Spørsmålet om frivillig akkord, det vi si få ettergitt deler av gjelda, har ikke vært tema mellom Innovasjon Norge og næringsparken.

– Vil dere bidra til å sikre at framdriften i byggearbeidene på Rena Syd kan fortsette?
– Nei, vi må forholde oss til prosessen i konkursbehandlingen og må ta de tingene som kommer opp til separat vurdering. Nå er det Utstillingsplassen Eiendom og andre som jobber der borte, som må engasjere seg. Vi må forholde oss til de som måtte komme til oss, sier direktøren.

– Som eiendomsbesitter på Rena Syd er det vel i deres interesse at området blir ferdig?
– Som panthaver må vi vurdere det i samråd med vår realiseringsmedarbeider i Oslo. Vi er også pliktige til å innhente beste pris i forhold til et salg videre. Vi må annonsere på et åpent marked og gjøre en vurdering av de interessentene som melder seg. Det følger en helt åpen prosess, sier Malonæs.

Forretningsmessig

Gjelden på 2,8 millioner skriver seg opprinnelig fra konkursen på Rena Karton.
– Det er en videreføring av konkursen på kartongen. Avtalen kom i stand i forbindelse med at Innovasjon Norge og de private initiativtakerne hadde som mål å få opp næringsparken i etterkant av konkursen der. Det er ikke gitt spesielt annet enn det, sier Malonæs og avviser at næringsselskapet har fått ferske kroner.

– Er det utelukkende forretningsmessige prinsipper som er styrende for hva Innovasjon Norge gjør nå?
– Våre låneordninger er underlagt en plikt om at vi skal søke å tape så lite penger som mulig selvfølgelig, sier direktør Kristin Malonæs.



 

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest i dag

Mest lest denne uken