SPENT: Tore Hauge på Rena er spent på hvordan rovdyrforliket vil komme til uttrykk i praksis. Foto: KRISTIN SØGÅRD

– Rovdyrforliket ikke så ille

Naturverner i Åmot, Tore Hauge, ser ikke mørkt på framtiden etter rovdyrforliket på Stortinget.

Annonse
Annonse

– Men i forhold til svenskene som har rundt 2.900 bjørner og 300 ulver, er målet om 212 bjørner i Norge dårlig. Sånn sett er vi dårligst i klassen, sier han.

I går brukte Hauge en del av dagen på å få svar på spørsmål han hadde om forliket, både hos Fylkesmannen og Naturvernforbundet sentralt.

– Det er ikke sikkert det er så galt som det kan høres ut som, for ser du på bestandsgrunnlaget fra 2009–2010 da det var cirka 160–170 bjørner totalt, mot bestandsmålet nå som er 212, har vi ikke engang nådd målet, kommenterer han.

Hauge viser til det forrige forliket i 2004, som sa at det skal være 15 bjørneynglinger i Norge.

– I 2009–2010 hadde vi opp til nærmere 7, mens nå er det bestemt 13. Det blir veldig spennende å se hvordan miljøverndepartementet egentlig fastsetter det, sier han.

– Hva sier du til at nødvergeretten utvides til å gjelde hund?

– Jeg velger å tro at dette går sånn noenlunde greit.

At den lokale forvaltningen styrkes, er Hauge derimot mer kritisk til.

– Det forplikter voldsomt. Bjørnebestanden er sårbar for feilgrep, sier han.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken