NY SJEF: Brigader Thor Eystein Sæther (51) overtok i går kommandoen for Hærens våpenskole. – Jeg gleder meg til å ta fatt, erklærer han. Foto: Kristin Søgård

Skal føre Hærens våpenskole videre

Med oppstilling, flaggparade og taler markerte Forsvaret i går at den nye sjefen for Hærens våpenskole, brigader Thor Eystein Sæther, har tiltrådt.

Annonse
Annonse

Representanter fra alle avdelingene som sorterer under Hærens våpenskole, var på plass i Rena leir i går, da våpenskolens nye sjef offisielt ble tilsatt.

Til stede var også generalinspektør for Hæren, generalmajor Per Sverre Opedal. Han takket oberst Steinar B. Hannestad som har fungert i rollen de siste tre månedene, og berømmet ham for den støtten han har vært for våpenskolen i denne tiden.

– Kommet hjem

Brigader Sæther møtte på jobb i Rena leir mandag og har fått et godt inntrykk av sin nye arbeidsplass.

– Jeg er blitt hyggelig mottatt og føler at jeg er kommet tilbake, sier brigaderen som er oppvokst i Oppdal og bosatt med familien på Hamar.
Sæther har de siste fire årene jobbet som nestkommanderende ved Landsdelskommando Nord-Norge i Bodø. De siste tre månedene har han vært sjef for operasjonsavdelingen ved Forsvarets operative hovedkvarter der.

– Godt skussmål

Sæther innrømmer at kunnskapen om Hæren har rustet noe, etter fire år ved Landsdelskommandoen i Nordland. Derfor hadde han heller ingen programerklæring å komme med i går.

– Tradok har et godt skussmål, og det gjør det lett å komme inn fra sidelinja, mener han.

Brigaderen er opptatt av å levere det Hæren ønsker, og understøtte operative leveranser. For å få til det, vil han ha innspill fra alle, ikke minst tillitsvalgte.

– Målet er arbeidsglede hver dag, erklærte brigaderen, som vil gjøre Tradoks slagord «Dyp innsikt – raske resultater» til sitt eget.
1. januar 2010 skifter Tradok (Hærens transformasjons- og doktrinekommando) navn til Hærens våpenskole.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken