Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Rendals-seier i Stortinget

DELSEIER: Stortingspolitiker Thomas Breen (Ap) mener Rendalen kommune har lagt til grunn en god mode

DELSEIER: Stortingspolitiker Thomas Breen (Ap) mener Rendalen kommune har lagt til grunn en god modell for framtidig forvaltning av motorferdsel i utmark. Rendalsmodellen vant nylig fram i Miljø- og energikomiteen på Stortinget.Arkivfoto: Rune Hagen


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

RENDALSMODELLEN: Rendalen kommune forvalter snøscooterbruk mye etter Plan- og bygningsloven, noe som

RENDALSMODELLEN: Rendalen kommune forvalter snøscooterbruk mye etter Plan- og bygningsloven, noe som kanskje nå blir lovfestet i hele Norge når både Motorferdsellov og Plan- og bygningslov skal revideres i Stortinget til høsten. Stortingspolitiker Thomas Breen (Ap) (innfelt) mener Rendalen kommune har lagt til grunn en god modell for framtidig forvaltning av motorferdsel i utmark.Illustrasjonsfoto: Per Ivar Strømsmoen

– Dette er en viktig delseier i kampen for Kommune-Norges sjølråderett over bruken av snøscooter, sier stortingsrepresentant Thomas Breen (Ap).

Miljø- og energikomiteen på Stortinget har nettopp behandlet Motorferdselloven i forbindelse med høringsrunden som har vært, og som er forspill til den endelige behandlingen i Stortinget som finner sted til høsten. – Her vil jeg berømme Rendalsordfører Norvald Illevold (Ap) og hans medhjelpere for å ha nedlagt et godt stykke arbeid sammen med Fylkesmannen i Hedmark, og som vi har brukt til å få rødgrønt gjennomslag for i komiteen, sier Breen.

Inn i arealplanlegging

– For å få bukt og kontroll med både lovlig og ulovlig bruk av snøscooter, og dessuten få en mer lik og rettferdig behandling over hele linja, så må dette med snøscooterbruk inn i kommunenes arealplanlegging. Nøkkelen her er Plan- og bygningsloven, fastslår Breen.
Og det er her stortingsrepresentanten mener Rendalen kommune har gått foran med en metodikk og oppbygning i saksbehandlingen av motorferdselssaker der Plan- og bygningslov er lagt til grunn.
– Alt er godt dokumentert og kjempegreit for oss for å forstå problematikken av når det nå skulle komitebehandles, sier Breen som legger til at Torny Pedersen (Ap) fra Nordland er den som har lagt fram saken i Miljø- og energikomiteen.

Egne traseer

Med dette som stortingsrepresentanten kaller en delseier for å få regulert motorferdsel med snøscooter gjennom Plan- og bygningsloven framfor gjennom en selvstendig forskrift, så vil kommunene selv med sin egen lokalkunnskap kunne dirigere trafikken mot områder der skadeomfang er minimalt.
– Egne traseer er veien å gå, og det er også en framtidsrettet måte å forvalte motorferdsel i utmark på, fastslår Breen.
Han understreker at dette langt fra er noe frislipp av snøscooterbruk, men derimot så vil det gi en bedre kontroll og ikke minst et lokalt ansvar for å få trafikken dit den lokale forvaltningen mener den hører hjemme.
– De få som ødelegger for alle andre med sin ulovlige kjøring skal det fortsatt slås hardt ned på, men dette kan kanskje være med på å få de fleste til å innordne seg i et lovlig system, sier Breen.

Publisert lørdag 21. juni 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 21. juni 2008 kl. 00:00.

Annonse

Kommentarer

Du må ikke registrere deg for å kommentere, men vi oppfordrer våre lesere til å registrere seg for å kunne ta i bruk framtidige tjenester raskere og lettere.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Snarveier

livefotball Live Fotball

Følg fotballen direkte her.

Elverum Håndball Elverum håndball

Se nyheter om Elverum Håndball her.

TV-Guiden TV-guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

Prisguiden Prisguiden

Sjekk hvor varer er billigst.

Søk i skattelistene
for 2008
Fredag
Klarvær
13°
Lørdag
Lettskyet
12°
Søndag
Klarvær
18°

+ mer vær

Gå til værside »

Fredag
Klarvær
13°
Lørdag
Lettskyet
12°
Søndag
Klarvær
18°

+ mer vær

Gå til værside »

Nyheter på tv/radio

DR1: 21:25 Jersild Live
BBC World: 21:30 World Business Report
Sky News: 21:30 News, Sport & Weather
SVT HD: 22:00 Debatt (1)
NRK Alltid nyheter: 22:00 BBC World Service

» Gå til TV Guiden

Annonse