ØstlendingenMidt-Østerdal
STORBRANN: – Verdier for flere titalls millioner kroner har brent opp i natt, sier fagleder Rigman Pentz i Midt-Hedmark brann- og redningsvesen. Foto: privat
STORBRANN: – Verdier for flere titalls millioner kroner har brent opp i natt, sier fagleder Rigman Pentz i Midt-Hedmark brann- og redningsvesen. Foto: privat
STORBRANN: – Verdier for flere titalls millioner kroner har brent opp i natt, sier fagleder Rigman Pentz i Midt-Hedmark brann- og redningsvesen. Foto: privat
STORBRANN: – Verdier for flere titalls millioner kroner har brent opp i natt, sier fagleder Rigman Pentz i Midt-Hedmark brann- og redningsvesen. Foto: privat
– Tre industrihaller er totalskadde, og det har gått med store verdier i brannen, konstaterer fagleder Rigman Pentz på branntomta.
Les også: – Fenomenal innsats
Se flere bilder fra brannen her!
Natt til torsdag begynte det å brenne på Moelven Østerdalsbruket på Koppang. Politiet mottok melding om brannen klokken 02.34. Totalt tre bygninger har brent ned i natt.
– Det var en som lastet tømmer av en lastebil på stedet som oppdaget brannen. Vedkommende observerte at det brant i det ene lageret og varslet brannvesenet, sier operasjonsleder Henning Olsen ved Hedmark politidistrikt.
HER ser du bildene fra brannen på Terningmoen.
Mannskaper fra både Stor-Elvdal, Alvdal, Rendalen, Åmot og Elverum har jobbet stedet med å slokke brannen.
Det brenner fortsatt på stedet. Ifølge fagleder Rigman Pentz vil det gjøre det ganske lenge.
– Slokningsarbeidet vil foregå ut over dagen i dag og kanskje morgendagen også. Nå dimmiteres flesteparten av brannmannslapene på grunn av at det ikke er noen spredningfare lenger. Trolig vil det brenne halvannet døgn på denne tomta i etterkant, så nå gjenstår det bare etterslukking og kontroll.
Pentz legger til at det er verdier for titalls millioner kroner som har gått opp i røyk.
– Det er uttrolig mange materialpakker som har gått med i brannen i tillegg til at lagrene er totalskadd, sier han.
Det var ifølge operasjonsleder Olsen lenge fare for at brannen skulle spre seg til annen bygningsmasse.
– Brannvesenet opprettet en «brannvegg» mot øvrige bygg på stedet, slik at det ikke lengre var fare for spredning, sier operasjonslederen.
Han opplyser at totalt to 150 meter lange lagerskur gikk med i brannen. Disse inneholdt ferdigpakkete materialer. Ytterligere et bygg skal ifølge brannvesenet ha gått med i flammene.
– Det er snakk om skader for betydelige verdier, sier Olsen.
Det skal ikke ha vært fare for at brannen spredde seg til bolighus. Operasjonslederen beskriver avstanden som betryggende.
– Brannvesenet har nå kontroll over brannen, sier han.
Årsaken til brannen er så langt ukjent.
– Akkurat nå er det for tidlig å ha noen formening om brannårsaken. Herfra er det politiet som overtar etterforskningen av brannen, sier Pentz til Ostlendingen.no.
Ostlendingen.no kommer tilbake med mer
Publisert torsdag 11. februar 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 24. februar 2010 kl. 11:38.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| NRK 1: | 20:55 | Distriktsnyheter |
|---|---|---|
| NRK Alltid nyheter: | 21:00 | Dagsrevyen 21 |
| P3: | 21:00 | Dagsnytt |
| P1: | 21:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 21:00 | News |