ØstlendingenNyheter
SÅULVER:Kjell Skogsrud (til høyre) og Egil Tømte Austad møtte på fire ulver på tur i Risberget. $BYLINE_ON$Foto:Trine H. Løken$BYLINE_OFF$
ULV: Kjell Skogsrud og Egil Tømte Austad fikk så vidt bilde av det ene av de fire dyrene de så langs Klintavegen i Risberget. $BYLINE_ON$Foto:Privat$BYLINE_OFF$
Vi hadde gått i skogen i fem-seks timer, uten å se snurten av noe dyr. Men da vi var på veg hjem igjen, bare få minutter etter at vi hadde satt oss i bilen, kom det fire ulver løpende rett over Klintavegen foran oss. De var ikke mer enn 50 meter unna, sier elverumsingen Kjell Skogsrud.
Både Kjell og kameraten Egil Tømte Austad fant fram kamerat sitt, men de var litt sent ut til å få tatt bilde mens ulvene ennå var på nært hold.
Jeg kommer aldri til å tilgi meg selv for at jeg ikke hadde filmkamerat oppe. I seks timer hadde jeg filmet men da ulvene dukket opp var jeg for sent ute. Vi fikk så vidt festet dem til film, men avstanden ble dessverre litt stor, forteller Egil.
Verken han eller Kjell hadde merket noe spesielt mens de gikk tur. Blandingshunden Brutus hadde heller ikke reagert på noe.
Vi ferdes ofte i marka i Risberget. Jeg har jaktet elg der i 25 år, og er godt kjent. En gang tidligere har jeg sett ulv der, det var i 1992. Men da vi var ute på turen vår 1. dag merket vi ikke noe spesielt. Først da vi hadde satt oss i bilen og var klare til avreise dukket ulvene opp, sier Kjell.
Både Kjell Skogsrud og Egil Tømte Austad er helt sikre på at det var ulver de så; en stor, en litt mindre og to ungdyr.
Det var ikke hunder, nei. Og for å være helt sikre dro vi opp igjen dagen etter, til det stedet vi så ulvene. Derfra fulgte vi sporene. Ikke så veldig langt unna vegen fant vi både ei buse og flere tydelig potespor. De var store, men samtidig smalere enn de en hund lager. Det største poteavtrykket var nesten 12 centimeter langt.
Ferske elgspor fant de også.
Det var kryssende spor av elg og ulv. Men jeg tror egentlig ikke at ulvene holder til akkurat her. Trolig var de bare på vandring i utkanten av reviret sitt, mener Kjell Skogsrud.
Ble dere skremt av møtet med ulvene?
Nei, det var en flott opplevelse å få se ulver på så nært hold. Som sagt har jeg jaktet og gått mye i dette terrenget i 25 år, men bare én gang før har jeg sett ulv. Så dette er nok ikke noe vi kan forvente å oppleve igjen. Selvsagt kan det skje, men prosentvis er nok ikke sjansen så stor, sier Kjell.
Jeg kommer til å gå med Brutus løs senere også, slik jeg alltid har gjort når det ikke er båndtvang. Men jeg kommer trolig til å være litt ekstra på vakt i de tetteste skogspartiene. Det er jo ville dyr vi har med å gjøre, og jeg vil ikke miste hunden, legger Kjell til.
Om vi får se igjen ulv er ikke sikkert men det som er sikkert, er at neste gang skal jeg ha kameraet oppe til jeg kommer hjem, slår Egil fast.
KYNNAFLOKKEN
Stedet der Kjell Skogsrud og Egil Tømte Aurstad så de fire dyrene 1. dag jul, ved Klintavegen i Risberget, er innenfor det kjente reviret til Kynnaflokken. Elgjegere så i jakta seks ulver fra denne flokken. Området disse ulvene hovedsakelig ferdes i er sør for Trysilvegen, et område i Trysil, østre deler av Elverum og deler av Våler.
Publisert torsdag 28. desember 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 28. desember 2006 kl. 00:00.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| SVT 2: | 22:15 | Regionala nyheter |
|---|---|---|
| TV2 Danmark: | 22:20 | Regionale nyheder |
| SVT 2: | 22:25 | Rapport |
| DR2: | 22:30 | Deadline |
| BBC World: | 22:30 | HARDtalk |