ILLE: – Vi kan ikke leve med denne brua,, sier Grue-ordfører Herdis Bragelien.Foto: Sverre Viggen

Nå er Sandstadbrua
verre enn noensinne

Folk i Grue fortviler over ei bru som bare blir verre og verre. – Nå er den rett og slett trafikkfarlig, sier Grue-ordfører Herdis Bragelien.

Annonse

I OPPLØSNING: Deler av dekket på brua er i oppløsning.Foto: Sverre Viggen

Annonse

Hun tok en nærmere titt på brua etter å ha fått en rekke henvendelser fra fortvilte og harme innbyggere.

– Folk har rett. Det er verre enn noensinne. Vi kan snart ikke leve lenger med en Sandstadbru i en slik forfatning, sier Bragelien.

Sløseri med midler

Hun har vanskelig for å forstå meningen med å gjøre brua bare verre.

– For det er ikke tvil om at brua nå er blitt verre og verre for hver gang det er blitt gjort noe med den. Rart at vi skal bruke penger på det. Nå er brua trafikkfarlig med dype spor som fort kan føre til sleng når det er glatt. Og på en bru blir det fort glatt, sier Grue-ordføreren.

Det ble startet legging av dekke sent i høst, men på grunn av for kaldt vær, er det blitt med to striper.

Hun har for øvrig allerede kontaktet veivesenet i forbindelse med at det også er blitt mørkt på brua. Lampene på gang- og sykkelbanen på utsiden av kjørefeltet har vært svarte en stund.

– Det er visstnok kommunens ansvar å sørge for at de lyser. Så det må vi bare få orden på så fort som mulig, sier Bragelien.

Skriver brev

Grue-ordføreren kommer til å skrive brev til de rette instanser om saken. Det er alt gjort forsøk på å få omklassifisert fylkesveien mellom riksveg 20 og riksveg 210 over Sandstadbrua til riksveg.

– Dette er eneste tverrforbindelsen i Grue og dermed utrolig viktig for bygda. Dessverre ser det ikke ut til å være midler til en slik omklassifisering. Vi kan imidlertid ikke gi opp. De fleste partier har hatt representanter på brua, og alle er enig i at forholdene ikke er forsvarlige. Jeg kommer til å invitere fylkesråden med ansvar for samferdsel, Svein Borkhus. Det er viktig at alle får oppleve forholdene ved selvsyn, sier ordfører Bragelien.

Ny bru

Hun er ikke i tvil om at den eneste løsningen som holder, er ny bru. Men ordføreren vet også at det kan være langt fram til den. I alle fall hvis man ikke står på og holder saken glødhet. Noe som ikke bør være vanskelig i den tilstand brua nå er.

– Vi må bare trykke på så godt vi kan på alle som har muligheten til å gjøre noe. Snart skal nye samferdselsplaner vedtas og framtida planlegges. Vi må sørge for å komme best mulig ut der. Og det haster, slår Grue-ordfører Herdis Bragelien fast.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.