ØstlendingenNyheter
FÅR IKKE ERSTATNING: Eli Dørum og Kåre Kleiva nektes erstatning for 98 tapte sauer. $BYLINE_ON$Foto: Guro Breck$BYLINE_OFF$
Dørum og Kleiva søkte om erstatning for 28 søyer og 70 lam, til sammen 98 dyr.
Dyrene ble sluppet på utmarksbeite i Letjerndalen øst for Glomma i Elverum i mai, til tross for at eierne var gjort kjent med at det var stor fare for omfattende tap, ifølge Fylkesmannen.
De må i stor grad kunne bebreides for tapet som er oppstått. Fylkesmannen finner etter dette at det ikke er grunnlag for å kunne utbetale noen erstatning for tap til rovvilt i 2007, skriver saksbehandler og seniorrådgiver ved miljøvernavdelingen, Kristin Schneede, i et brev til Dørum og Kleiva.
Fylkesmannen kunne ha valgt å gi en avkortet erstatning, men velger å la erstatningen bortfalle i sin helhet.
I avslaget viser Schneede til at det ble sluppet en relativt stor besetning med 314 dyr på beite i et område der faren for omfattende tap var svært stort.
Til tross for utvidet tilsyn med besetningen ble nesten 100 dyr drept eller skadet og senere avlivet på grunn av ulv og bjørn, før sauene ble sanket fra utmarksbeite 12. august.
Etter vår mening hadde det vært mulig, både praktisk og økonomisk, å gjennomføre andre, effektive forebyggende tiltak som kunne forhindret tap i det omfang som er resultatet etter endt beitesesong, skriver Schneede.
Både Fylkesmannen og Mattilsynet frarådet dyreeierne å slippe sau på beite i området, på grunn av den foreliggende risikoen for betydelige lidelser for dyra. Fylkesmannen tilbød å betale inntil 196.000 kroner for å holde besetningen på inngjerdet beite, og det ble gitt tilsagn om 90.000 kroner til gjerding.
Det ble stilt betydelige midler til rådighet for å iverksette tiltak som kunne forhindre tap i besetningen, fastslår Fylkesmannen, som skriver:
Fagmyndighetene hadde på forhånd forutsett hvilke problemer som kunne oppstå, og forsøkt å unngå dette ved å gi Dem faglige råd og tilbud om økonomisk støtte til effektive forebyggende tiltak på et tidlig tidspunkt. De har også selv kunnskap om og erfaringer med at det i beiteområdet er meget stor fare for omfattende skader. (...) Likevel valgte De å slippe dyrene på utmarksbeite innenfor ulvereviret.
Vedtaket kan påklages til Direktoratet for naturforvaltning innen tre uker.
Publisert lørdag 05. januar 2008 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 05. januar 2008 kl. 00:00.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| SVT HD: | 22:00 | Debatt (1) |
|---|---|---|
| NRK Alltid nyheter: | 22:00 | BBC World Service |
| P2: | 22:00 | Dagsnytt med værmelding |
| P1: | 22:00 | Dagsnytt med værmelding |
| Al Jazeera Int.: | 22:00 | News |