MORO MED MAT: Det er god stemning på kjøkkenet. Fra venstre Thanh Binh Nguyen, Solomon Tecelebrhan, hybelkontakt Elin Brennmoen, Zabraha Woldeselassie, Morten Hovde, Hallvard Øfstaas og Kesete Kibrom. (Alle foto: Tore S. Rasmussen)
Matglade hybelgutter
Det er de hybelboende guttene i Tynset som viste størst interesse for å lære å lage mat.
LÆRERIK KOKKELERING: Kursholder Anne Liv Midtdal instruerer Hallvard Øfstaas. Bak fra venstre følger Thanh Binh Nguyen, Solomon Tecelebrhan, hybelkontakt Elin Brennmoen, Kesete Kibrom, og Morten Hovde med.
SUNN MAT: Fra venstre hybelkontakt Elin Brennmoen, Zabraha Woldeselassie, Morten Hovde, kursholder Anne Liv Midtdal og Hallvard Øfstaas.
– Det er fint å få gratis mat én gang i uka, ler Hallvard Øfstaas, hybelboer fra Koppang.
– Det smaker godt i det minste, og jeg får i meg mer proteiner og næring enn vanlig, sier Morten Hovde, fra Folldal.
Sammen med Thanh Binh Nguyen fra Hamar og Solomon Tecelebrhan, Zabraha Woldeselassie og Kesete Kibrom var de tirsdag på vinterens siste matlagingskurs for hybelboende ungdommer. Kurset har gått fem tirsdager i november.
Av de i underkant av ti deltakerne var det bare én jente.
Fra Big one til fisk
På spørsmål om hva guttene vanligvis spiser kommer det fort «Big one og nudler», men de modererer seg og legger til både koteletter, grønnsakblanding og laks.
– Vi har mye sunt og skjønner du, sier Øfstaas.
Alle er enig om at de sikkert kunne leve sunnere og at de har lært hvordan de kan gjøre det på kurset. De slår imidlertid fast at god og sunn mat er dyrt, og krever mer planlegging enn de foretrekker.
For Tecelebrhan, Kibrom og Woldeselassie som har bodd i Norge mellom to og tre år gir det tilleggsgevinsten at de lærer seg om norsk mat.
– Det er veldig godt, sier Kibrom.
Sosialt og sunt
Anne Liv Midtdal har frivillig tatt på seg ansvaret for å handle inn og lære bort matlaging. Målet hennes har vært å lære dem å lage sunn, billig og enkel mat.
– Tanken er at en skal bruke råvarer som er lett å få tak i alle stand, sier hun.
Det er hybelkontakt Elin Brennmoen som står bak kurset med støtte fra Folldal kommune og Lions.
– Intensjonen har vært at de skal lære å lage seg god middag med dessert. De kommer hit og lager mat og et sammen etterpå, sier hun.
Tanken er at hybelboere kan ha behov både for litt hjelp i matvegen og en møteplass.
Kurset fikk tretten påmeldinger da de startet. Brennmoen er litt skuffet over at bare mellom fire og åtte har møtt opp på de enkelte dagene. Likevel mener hun kurset i helhet var vellykket.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.