Illustrasjonsfoto: Berit Keilen / SCANPIX

Spør Storberget om politidekning

Frp tar saken der russ på Tynset ble forfulgt og ikke fikk hjelp av politiet, helt til Stortinget. Nå må justisminister Knut Storberget (Ap) svare.

Annonse
Annonse

Bak det skriftlige spørsmålet som er sendt justisministeren via Stortingets President, står Frps Jan Arild Ellingsen. Ellingsen har sittet i justiskomiteen i to perioder.

I sitt spørsmål til Storberget viser Ellingsen til saken i Østlendingen om en gjeng russ som ble forfulgt av flere andre natt til 2. mai.

Ringte flere ganger

Ellingsen viser til at russen flere ganger ringte politiet og ba om hjelp, mens politiet hevdet de ikke hadde noen å sende ut.

- Er det etter statsrådens syn forsvarlig å ha en så dårlig politidekning at mennesker som blir forfulgt og truet ikke får nødvendig hjelp, og hvor ofte må de som bor i denne delen av Hedmark påregne like dårlig bistand fra politiet, spør Ellingsen.

Han mener sakens beskrivelse viser hvor ille det kunne gått, med mange mennesker som forfølger hverandre og hvor både bilulykker og andre alvorlige hendelser kunne blitt resultatet.

Gikk ikke menneskeliv

- Heldigvis gikk det ikke menneskeliv, selv om det i følge Østlendingen lå igjen kniv på stedet hvor slåssingen foregikk, sier Ellingsen.

Han mener politiet har en plikt til å bistå i slike tilfeller.

- At regjeringen synes dette er godt nok, framstår som helt uholdbart. Jeg imøteser derfor statsrådens svar med stor interesse, skriver Ellingsen til Storberget.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.