BEKYMRET FOR PASIENTENE: Legene Tor Halvor Bjørnstad og Anne Bohr er redd dårlig legedekning på Tjønnmosenteret kan gå ut over pasientenes sikkerhet. (Foto: Tore S. Rasmussen)

Tynsetlegene bekymret for lav legedekning på Tjønnmosenteret

Legedekningen på Tjønnmosenteret er tre ganger lavere enn anbefalt. Nå er legene bekymret for pasientenes sikkerhet.

Annonse
Annonse

– Vi føler at det er nesten uforsvarlig å drive det sånn som vi gjør i dag, sier lege Tor Halvor Bjørnstad.

Han har 4,5 timer i uka fordelt mellom pleieavdelingen og rehabiliteringsavdelingen. I tillegg har Anne Bohr 4,5 timer på demensavdelingen.

Legeforeningens minimumsanbefaling for den sammensetningen av pasienter og det antall plasser er 26 timer. I tillegg er diverse møter legen bør delta på. Til sammen tilsier det minst en 75 prosent stilling.

Når samhandlingsreformen etter hvert skal gjennomføres vil det øke presset på disse avdelingene. Både med antallet pasienter og sykere pasienter med mer kompliserte diagnoser.

– Her blir rehabavdelinga veldig viktig, sier han.

Han har resten av legene i Tynset bak seg i sitt notat om situasjonen til helse- og omsorgssjefen i kommunen. De mener det er behov for en egen legestilling på sjukehjemmet.

Facebook-knapp kommer her

Brannslukking

Bjørnstad understreker at situasjonen har vært bedre. Det er spesielt siden i sommer dekningen har vært så lav. Uansett mener legene det er behov for en egen stilling som kan gi kontinuitet og trygghet på Tjønnmosenteret.

– Det er vanskelig å gjøre en kontinuerlig oppfølging av pasienten. Det blir mer brannslukking, sier han.

Behovet for mer kontinuitet vil også være økende etter hvert som det blir flere pasienter med kompliserte diagnoser. I tillegg har behandlingen i livets sluttfase blitt mer langvarig enn før, og det finnes bedre og mer tilgjengelig lindrende behandling.

Dette krever tid, både for det teknisk arbeidet, og kommunikasjonen med pårørende.

– Det krever at legen har tid til å sette seg inn i det og drive med det, sier han.

Frustrerende

Bjørnstad finner det noe frustrerende at legene som jobber ved Tjønnmosenteret ikke i større grad blir tatt med i diskusjonen om hvordan legetilbudet blir organisert.

– Det er tross alt vi som har det medisinske ansvaret og alle legene her er veldig interessert i å være med på et sånt råd, sier han.

I notatet har legene kommet med flere momenter de mener er viktig for å bedre den medisinske behandlingen på Tjønnmosenteret. I bunn ligger uansett et skrikende behov for en større stilling.

– Det er viktig at vi får en stor stilling så vi i hvert fall får dekket behovet som er, sier han.

Rådmann Arild Einar Trøen kjenner ikke til saken og henviser til helse- og omsorgssjef Mary Anne Bakos som ikke var tilgjengelig i går.

Bjørnstad påpeker at de har hatt møte med kommunen etter at notatet ble sendt. Det er gjort noen mindre grep innenfor de midlene som er, men ikke noe som endrer situasjonen vesentlig.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken