ØstlendingenNord-Østerdal
MER TIL UTTAK: Harald Enge ønsker mer midler fra staten til utdanning av lokale rovdyrjegere. (Foto: Guril Bergersen)
– Det er gjort funn av DNA fra 11 forskjellige bjørner i Selbu og Holtålen. Når det blir for mye bjørn der trekker de hit. Vi frykter at det vil bli en blodig sommer, sier Harald Enge.
Han er nyvalgt leder av Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk Nord-Østerdal og sauebonde i Dalsbygda i Os.
– Jeg har ikke så mange sauer selv, men jeg har stor sympati med de som har sau som livsgrunnlag. Naboen må kalkulere med ekstra påsett hvert år for rovdyrtap. Og slik skal det ikke være, mener Enge.
Hans sauer går i vestre del av Kjurrudalen i Dalsbygda. Til sammen er det rundt 700 sau som går i dette terrenget.
Nå om dagen er sauebøndene ekstra obs på rovdyrangrep.
– Bjørnen slår gjerne til når været går fra varmt til kaldt. Og gjerne når det er tordenvær, mener Enge.
Sauebøndene har delt oppsynet mellom seg og har da vakt i en uke om gangen.
– Som regel er det i månedsskifte juli og august at bjørnen slår til her, men du vet aldri, forklarer lederen.
Lokallaget av Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk har flere saker de ønsker å jobbe mot.
– Vi ønsker fullfinansiering av utdanning og beredskap med hundeekvipasje lokalt. Da kan man mer effektivt få felt skadegjørerne ved fellingstillatelse, mener Enge.
Han er bekymret for situasjonen de tidligere har vært i der Fylkesmannen har gitt fellingstillatelse, men jakta har blitt resultatløs. For så å få nye rovdyrskader og en ny søknad om felling blir resultat i tidlig sanking av sauen.
Folkeaksjonen ønsker også å jobbe for uttak av bjørn på vårsnø der det er samme bjørn år etter år som gjør skade i saueflokkene.
– Vi skulle gjerne ha dannet et lokallag for hele Fjellregionen, men Hedmark og Sør-Trøndelag har to forskjellige forvaltningsmodeller for rovdyr, opplyser Enge.
En ting han føler som positivt er at fellingstillatelser ser ut til å sitte løsere i Hedmark nå enn før.
Publisert torsdag 01. juli 2010 kl. 03:00.
Sist oppdatert torsdag 01. juli 2010 kl. 08:58.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| TV2 Danmark: | 22:20 | Regionale nyheder |
|---|---|---|
| SVT 2: | 22:25 | Rapport |
| DR2: | 22:30 | Deadline |
| BBC World: | 22:30 | HARDtalk |
| Sky News: | 22:30 | News, Sport & Weather |