ØstlendingenNyheter
BJØRNEJAKT: Sauebonde og nestleder i det kommunale rovviltfellingslaget Tor Åsheim jakter på bjørn i Engerdal. (Arkivfoto: Torill Kolbu)
– Vi har lett i hele natt, men ikke funnet noe, sier Tor Åsheim til Ostlendingen.no fredag morgen. Han er sauebonde og nestleder i det kommunale rovviltfellingslaget.
Klokka 21 onsdag kveld ga fylkesmannen i Hedmark tillatelse til bjørnejakt i Engerdal. Bakgrunnen er at det er gjort funn av tre sauekadavre det siste døgnet. Alle disse tilhører Tor Åsheim.
Ni bjørnejegere møttes to timer etter tillatelsen ble gitt, og startet jakten med det samme. Åsheim forteller at fellingstillatelsen varer til tirsdag og at de fortsetter letingen etter bjørn i Engerdal.
Også i Folldal er det gitt fellingstillatelse på bjørn. Det er dokumentert til sammen fire dyr tatt av bjørn i Streite-Meseterhø beiteområde i løpet av den siste uka.
Les saken: Bjørnejakt i Folldal
Heller ikke der er det funnet noen bjørn foreløpig, opplyser Jørgen Strømhaug, nestleder i Skadefellingslaget.
– Vi var ti mann ute i natt, men det er som å lete etter nåla i høystakken. Det vi gjør nå er å lete mest mulig etter flere sauekadavre. Det siste kadaveret ble funnet i går, men det var flere dager gammelt.
Han er overbevist om at bjørnen befinner seg i området.
Publisert torsdag 29. juli 2010 kl. 10:20.
Sist oppdatert fredag 30. juli 2010 kl. 09:39.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| SVT 2: | 22:15 | Regionala nyheter |
|---|---|---|
| TV2 Danmark: | 22:20 | Regionale nyheder |
| SVT 2: | 22:25 | Rapport |
| DR2: | 22:30 | Deadline |
| BBC World: | 22:30 | HARDtalk |