FULL MONTY: Prosjektgruppa som er i sving med å sette opp musikalen til «I blanke messingen» i Stor-Elvdal, med unntak av Rolf Norsen. Fra venstre Thor Skjæret, Harald Torbjørnsen, Eirik Danielsen og Jan Erik Lingjerde. $BYLINE_ON$Foto: Per Ivar Strømsmoen$BYLINE_OFF$
Stor musikalsatsing i blanke messingen
Musikalen «I blanke messingen» settes opp i Stor-Elvdal som en av de største kultursatsinger noensinne. Denne musikalens norske «far» er ingen ringere enn Runar Borge, og han har sagt ja til å være med i Stor-Elvdal!
Midt-Østerdal Musikalen (MIMUS) heter det nyopprettede selskapet som står bak det som skal bli tidenes musikalsatsing i regionen. Den vil ha sete på Koppang, men det presiseres at aktører fra Åmot i sør til Tynset i nord er hjertelig velkomne til å være med.
Hedmark Teater er tungt inne i satsingen med ikke mindre enn et helt årsverk, og den økonomiske ramma for oppsetningen er på 400.000 kroner. Da er ikke egeninnsatsen medregnet.
Får lokalt preg
Musikalen handler opprinnelig om seks arbeidsløse menn i Sheffield, men de kunne like gjerne vært oppsagte industriarbeidere i Østerdalen, fra det lokale sagbruket eller kartongfabrikken, mener Harald Torbjørnsen som er prosjektleder for oppsetningen.
Vi ønsker å få et så lokalt tilsnitt som mulig, og alle tekstene er selvfølgelig oversatt til norsk, sier Torbjørnsen.
Og den som lagde den norske versjonen av dette stykket som hadde utrolig suksess i Oslo med Sven Nordin og Tommy Steine i bærende roller, Runar Borge, har sagt seg villig til å være med å bistå også denne oppsetningen i Midt-Østerdal.
Profesjonelle og amatører
Rolf Norsen i Hedmark Teater har regien og er fast medlem av prosjektgruppa sammen med Harald Torbjørnsen (leder), Eirik Danielsen, Jan Erik Lingjerde og Thor Skjæret.
Det vi nå ønsker oss er at folk som har interesse for dette her kommer på informasjonsmøtene våre framover. Vi vil starte en utvelgelsesprosess, og det er utrolig viktig med rett person på rett plass i en slik marginal produksjon, sier Torbjørnsen.
Det er behov for 20-25 personer på scenen, og like mange i støtteapparatet rundt oppsetningen. I tillegg kommer musikerne i orkesteret, som bør bestå av 12-13 personer.
Her er det en unik mulighet for alle amatørtalenter å kaste seg på, og med så dyktige og profesjonelle folk i staben vil dette bli lærerikt for de fleste, fastslår Harald Torbjørnsen.
Premiere i 2009
Allerede i mai i år startet planleggingen til denne musikaloppsetningen, og premieren vil ikke bli før 19. mars i 2009.
Jeg har vært med på flere oppsetninger av forskjellige ting, men aldri der det har vært jobbet så godt og i så god tid før premieren, sier Jan Erik Lingjerde i prosjektgruppa.
Det er planlagt to forestillinger i Storstua på Koppang, en i Åmot kulturhus og en i Tynset kulturhus. De to sistnevnte med muligheter for en ekstraforestilling.
«I blanke messingen» er en historie om menneskeskjebner, og kampen for å komme ut av en uønsket situasjon der man på veien finner igjen litt av sitt gamle jeg. Derfor mener Harald Torbjørnsen at denne musikalen har en veldig bred appell, samtidig som den også er veldig komisk.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.