Taper penger på privatskole

62.000 kroner per elev går Åsnes kommune glipp av ved at Østsiden skole ble privatskole framfor at den ble nedlagt.

Annonse
Annonse

– Da vi vedtok i 2004 å legge ned Østsiden skole, var besparingen betydelig. Det var jo derfor vi ønsket å legge den ned, sier rådmann i Åsnes, Nils Lundberg.

Ved et senere vedtak gikk kommunestyre inn for å leie ut Østsiden skole til Montessoriskolen.

– Dermed går vi glipp av 62.000 kroner per elev årlig som ville ha fulgt eleven inn i en annen offentlig skole i Åsnes. Nå er det Montessoriskolen som får dem, sier Lundberg.

– Å tillate drift av private skoler gir ingen gevinst. Man taper på det, fortsetter han.

At kommunestyret vedtok å leie ut, handler om politikk; å opprettholde grendeskoler for å holde liv i landsbygda.

Skolestrukturen er på ny tema i Åsnes, og et utvalg legger fram sitt forslag 31.12. Da kan det være snakk om at Kilen skole kan bli nedlagt. Den fikk leve den dagen da Østsiden ble vedtatt lagt ned.

 

Portrettfoto av Nils Kristian MyhreHer kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.

Vennlig hilsen Nils Kristian Myhre, Direktør og ansvarlig redaktør i Mediehuset Østlendingen.

Mest lest denne uken