ØstlendingenNyheter
KULOKK: Bjørg Inger Ryalen demonstrerte den gamle og utdøende setertradisjonen med kulokk for et stort og lydhørt publikum på setervangen i vakre Orvdalen i Tolga. (Foto: Jon Iver Grue)
LOKAL FOLKEMUSIKK: Bjørg Inger Ryalen (fra venstre), Tone Hulbækmo, Eli Storbekken, Mary Barthelemy og Jørn Simenstad. (Foto: Jon Iver Grue)
PRISVINNER: Atle Lien Jenssen spilte en trall på neverlur. (Foto: Jon Iver Grue)
TROLLBANDT: Folk satt musestille og nøt sangen og musikken da Tone Hulbækmo tok fram harpa. (Foto: Jon Iver Grue)
GLAD OG YDMYK: Prisvinner Atle Lien Jensen sammen med Eli Storbekken, Tolga-ordfører Erling Aas-Eng og Jørn Simenstad (med lur). (Foto: Jon Iver Grue)
Atle Lien Jenssen fikk prisen fordi han gjennom en årrekke har lagt ned et svært omfattende og allsidig arbeid innen folkemusikk som musiker, innsamler, formidler og forfatter.
Spesielt har han gjort en enorm innsats for å dokumentere og videreformidle folkemusikktradisjoner fra Østerdalen og Hedmarken.
-Jeg er både stolt, glad, takknemlig og rørt. Heretter er jeg plassert i et særdeles celebert selskap med tidligere prisvinnere, sa en ydmyk prisvinner i sin takketale.
Lien Jenssen er opprinnelig fra Oslo, og ble introdusert for folkemusikkmiljøet og Østerdalsringens spelemannslag via viserockbølgen på 1970-tallet.
Gjennom prosjektet med å samle inn folkemusikk, blant annet fra Østerdalen og Hedmarken, har han fått anledning til å møte mange av de eldre utøverne fra disse områdene og fått lære musikk av dem.
Årets prisvinner traff også Egil Storbekken flere ganger på musikeren og komponistens eldre dager. I dag angrer Lien Jenssen bare på én ting fra disse møtene:
– At jeg ikke var mer på hugget da jeg traff ham. Jeg er sikker på at vi hadde hatt mye å snakke om.
Egil Storbekkens musikkpris ble opprettet til ære for den nå avdøde musikeren, komponisten og kulturformidleren i 2006. Prisen som er delt ut fem ganger er i år på 25.000 kroner og et litografi av billedkunstneren Helga Drude Storbekken.
Den store publikummet som fant veien til Orvdalen i strål-ende solskinn, ble møtt på setervangen av vakker lurfanfare med lokale lurblåsere fra Tolga.
Deretter gikk det slag i slag med kulokk og sauetrall av Eli Storbekken, Tone Hulbækmo, Bjørg Inger Ryalen, Jørn Simenstad og Mary Barthelemy. Publikum fikk også høre lokal tradisjonsmusikk som Egil Storbekken gjorde viden kjent med og uten sine gamle kumpaner i Tolga- Tusseladdene. Dansere fra Leikarringen Vrangsnuen i Tynset og Røros Folkedanslag bidro med dans og musikk sammen med Glåmos spelemannslag.
Publisert onsdag 28. juli 2010 kl. 03:00.
Sist oppdatert tirsdag 27. juli 2010 kl. 21:26.
(8 bilder)
(17 bilder)
(26 bilder)
(20 bilder)
Live Fotball
Følg fotballen direkte her.
Elverum håndball
Se nyheter om Elverum Håndball her.
TV-guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Prisguiden
Sjekk hvor varer er billigst.
(8 bilder)
(14 bilder)
(9 bilder)
(10 bilder)
(1 bilder)
(3 bilder)
(4 bilder)
(5 bilder)
| NRK 1: | 20:55 | Distriktsnyheter |
|---|---|---|
| NRK Alltid nyheter: | 21:00 | Dagsrevyen 21 |
| P3: | 21:00 | Dagsnytt |
| P1: | 21:00 | Dagsnytt |
| Al Jazeera Int.: | 21:00 | News |