STORE STYRKER: Politistyrkene på pågripelsesstedet.
Tre personer pågrepet etter skuddløsning mot politipatrulje
En politipatrulje ble påskutt like nord for Braskereidfoss ved 19.00-tiden fredag kveld. Tre personer bekreftes pågrepet i saken.
Kommunikasjonsrådgiver i Hedmark Politidistrikt, Kari Anne Dobloug. (Arkivfoto)
Les også: Politiloggen fredag 10. februar
Politiet kan opplyse om at en politipatrulje fra Solør i anledning politikontroll skulle stanse en bil ved Haslemoen. Bilen stoppet ikke og politiet fulgte etter nordover på fylkesveg 210, uten at bilen gjorde tegn til å stanse. Ved Braskreidfoss meldte patruljen at de ble påskutt av bilen de forfulgte. Flere patruljer var i nærområdet for å bistå Solør-patruljen.
Politiets patruljer fulgte etter i god avstand men hadde ikke øyekontakt med bilen hele tiden. Politiet i Hedmark fikk også bistand fra politihelikopteret til å gjøre søk og observasjon. Bilen ble observert i området ved Snålroa og politiet iverksatte stans av bilen og pågripelse.
– 3 personer er nå pågrepet, en mann tidlig i 20-åra og 2 personer. Disse har vi foreløpig ikke ingen opplysninger om. Pågripelsen skjedde ved Hovelsåsen i Åsnes og politiet melder at ingen kom til skade under pågripelsen, sier Dobloug i en pressemelding.
Pågripelsen av mannen skjedde ved at en av politiets biler kjørte inn i bilen siktede kjørte. Det var ved Snålroa i Åsnes. Mannen overga seg til politiet etter at politiet truet ham med våpen. Ingen ble skadet i forbindelse med pågripelsen
I en ny pressemelding sier Dobloug at politiet er i gang med flere etterforskningsskritt både i form av avhør og tekniske undersøkelser, blant annet av politiets kjøretøy og bilen den siktede mannen kjørte. Mannen blir også framstilt for utvidet prøve hos lege. Politiet kan bekrefte at et to-håndsvåpen er funnet og beslaglagt i bilen siktede kjørte.
I bilen var det også to jenter i tenårene, som er blitt tatt inn av politiet som vitner i saken.
Mannen er en kjenning av politiet fra tidligere, og er etter det Østlendingen erfarer fraktet til Hamar for videre avhør.
Les også: Fikk sparken etter voldsfilmer og Breivik-sympati
Kjørte av vegen
Østlendingens utsendte reporter hadde følgende å melde fra stedet der pågripelsen fant sted:
– Den pågrepne mannen hadde kommet på vegen som går fra stedet Lotteriet ned til Snålroa, og han hadde kjørt av vegen like før han kom på fylkesveg 210.
– Et par naboer hadde forsøkt å dra ham opp av grøfta, men de så fort at mannen var sjanglete. De la merke til at det satt to jenter i bilen, og ba mannen om å slippe dem ut. Det gjorde han.
Slik Østlendingens journalist forstår det hadde de to naboene forsøkt å hindre mannen fra å kjøre videre, ved å sperre ham inne.
– Den første som prøvde å dra ham opp av grøfta hadde vært en tur inne i huset sitt, og fått med seg på internett at det var politijakt i området. Han skjønte fort at det var mannen som hadde kjørt i grøfta like utenfor huset hans, rapporterer Østlendingens journalist på telefon.
Mannen hadde allikevel klart å komme seg unna, men ble pågrepet ikke langt unna, på fylkesveg 206 mellom Snålroa og Flisa.
Østlendingens reporter har hørt fra personer som bor i området at det også ble avfyrt skudd i forbindelse med situasjonen der to menn forsøkte å sperre den pågrepne mannen inne. Dette er ikke bekreftet fra politiets side.
TIPS: SMS MED KODEORD TIPSØ TIL 2097, MAIL TIL NETTAVISEN@OSTLENDINGEN.NO