HISTORISK ROMJULSKAFFE: Nesten 30 minusgrader skremmer ikke trauste nordøsterdøler fra å ta seg en kaffetur til Engerdal i romjula. Fra venstre: Jørgen Haugen fra Tynset flyklubb, Ola Bull Aakran fra Tynset, Frode Holøyen fra Tynset og Røros flyklubb og Svein Ellingsvåg fra Tynset. I bakgrunnen ser vi Femundstunet som ligger ved Femundsenden.Foto: Privat
Historisk flytreff på Femund-isen
Aldri før har fire småfly landet samtidlig på isen ved Femundsenden i Engerdal. Og dette er bare begynnelsen. For romjulskuten over himmelen skal bli en årlig tradisjon.
FLYR INN I SOLNEDGANGEN: Frode Holøyen fra Tufsingdalen setter kursen hjem over Femunden og Bjønnbergene i sitt småfly. Romjulskuten er over for denne gang. $BYLINE_ON$Foto: Kine Vesta$BYLINE_OFF$
BLID KAFFEGJEST: Frode Holøien fra Tufsingdalen er strålende fornøyd med å få sette flyhjulene ned på den solide stålisen på Femunden. Foto: Privat
Dette forteller to av initiativtakerne, Per og Ståle Sømåen. Og med seg har de flygere fra hele Østlandet og langt inn i Sverige.
Moderne kusk i lufta
Romjulskuten startet med at Frode Holøien fra Røros og Tynset flyklubb så den delikate og blanke Femundisen, og fikk en voldsom lyst til å sette flyhjulene nedpå.
En telefon til kompis og snart ferdig privatflyger Ståle Sømåen, resulterte i en grundig sjekk av isen, hvor det ble konstatert at den var i perfekt stand for landing av småfly.
Rullebane ble preparert og merket. En telefonrunde resulterte i at Jørgen Haugen, Svein Ellingvåg og Ola Bull Aakran fra Tynset kom i sine småfly, og sammen med Frode Holøien landet firkløveret på den solide Femundisen femte dag jul.
Tradisjonen med romjulskut er i gang, men hest og slede er denne gangen byttet ut med fly og pilot.
Slaktet gris på Drevsjø
Vi hadde bestemt oss for å drikke kaffe i Femundsenden, men ble kraftig skuffet, da verken "Vika" eller Femundstunet var åpne. Men heldigvis møtte Per Sømåen opp og ønsket oss velkommen til Engerdal. Med seg hadde han mange venner med biler, og dermed bar det noen kilometer langs landeveien, til Drevsjø og Krysset kafeteria for servering, forteller pilot Frode Holøien fra Tufsingdalen.
Holøyen har forresten tenkt å gjøre hobby til jobb. Hvis det blir godt flyvær framover og han får nok flytimer i lufta, er han ferdig utdannet yrkespilot ved påsketider.
Svein Ellingsvåg fra Tynset hadde med seg en stor marsipangris på baklomma. Den ble behørig slaktet og delt ut til alle, for å riktig markere den historiske landingen ved Femundsenden.
Muligheter i Engerdal
Jeg håper at noen kan holde flystripa ved Femundsenden åpen, slik at vi kan lande flere ganger i vinter. Jeg vil skryte av Engerdal som er så rause med å tillate landinger utenfor flyplasser, sier Frode Holøien.
For ifølge flygerne er det tillatt å lande med småfly på Femundisen, der rutebåten MS Fæmund II har sine anløpssteder.
Med dagslyset forsvant flygerne i sine småfly, og som takk for kaffen-gest, foretok Svein Ellingsvåg en himmelsk "virvelvind" med sin myggjager, før han forsvant over Bjønnberga.
Det var utrolig fin stemning rundt flygernes besøk ved Femundsenden og jeg håper de kommer igjen flere ganger. Jeg har vært i kontakt med svenske flykompiser av meg, som også gjerne kommer en tur til Engerdal. Vi kommer nå til å jobbe mot et årlig treff på isen og et på Sølenstua til sommeren, opplyser Per Sømåen, som legger til at det kan bli riktig morsomt å være til stede som publikum på disse arrangementene.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.