NY TEKNOLOGI: Leikni Solheim har ledet arbeidet med å utvikle Appkliasjonen og mener det har vært en lærerik og morsom prosess. – Å kalle meg typograf blir vel nesten umoderne, sier hun. (Foto: Ola Kolåsæter)
SkiStar med lokalutviklet iPad-app
Som det første reisemålet i Norge lanserer Trysil et magasin for iPad. – Det gjelder å følge med i timen, sier driftssjef i SkiStar Trysil, Sondre Amdahl.
FORNØYD: Til venstre Stig Kvebæk og Sondre Amdahl i SkiStar. Amdahl var svært fornøyd med skigigantens teknologiske nyvinning.
For bare noen dager siden ble det som er Skandinavias første digitale Ski-magasin, Trysil Magasin, gjort tilgjengelig for gratis nedlasting fra Apples App Store.
Ideen kom SkiStar og prosjektansvarlig Turid Backe Viken med i 2010.
SkiStar ønsket en applikasjon; en nedlastbar versjon av Trysil Magasin for iPad- eller såkalt lesebrett. Og de ønsket en lokal aktør for oppgaven.
– Vi ble forespurt, og da vår største kunde sier hopp, da hopper vi, sier daglig leder i Eggen Grafisk, Harald Nyberg.
Bedriften gjorde så et teknologisk kvantesprang og utviklet applikasjonen.
– Et ledd i kompetanseutvikling
Driftssjef i SkiStar, Sondre Amdahl mener trysilbedriften har gjort en god jobb.
– Vi har samarbeidet tett med Eggen Grafisk.Dette er ikke noe som SkiStar tjener penger på, men vi ser det som et ledd i kompetanseutvikling. Antallet Ipad brukere går opp og vi er nødt til å følge denne utviklinga. Det er også fint å kunne tilby magasinet digitalt, sier han.
Amdahl mener det er artig å kunne bruke en lokal aktør for en slik type oppgave.
– SkiStar er store nok til å shoppe rundt, men da Eggen sa seg villige til å prøve dette var saken klar, sier driftssjefen.
Investert 400.000 kroner
– Det har vært en prosess med mye prøving og feiling. Totalt har prosjektet kostet oss 400.000 kroner, sier Harald Nyberg.
100.000 av disse kronene hentet bedriften i støtte fra Innovasjon Norge.
– I tillegg har vi hatt god støtte fra næringsavdelinga i Trysil og leder Gro Svarstad, sier han.
Trykkeriet har siden arbeidet startet på vinteren 2011, kurset de ansatte, og skaffet seg den nødvendige kompetanse for å gjennomføre prosjektet.
– Det er svært få som har laget slike applikasjoner i Norge, så dette er noe vi er stolte av. Det vil fortsatt være det trykte medium som er vårt hovedområde, men vi ser dette som et prøveprosjekt vi har lyk kes godt med. Og det viser at sjøl om vi er en liten innlandsbedrift er vi i stand til å følge utviklingen, sier Nyberg.
Typograf Leikni Solheim ved Eggen Grafisk har hatt hovedansvaret for utviklingen, og hun sier det har vært en artig og lærerik prosess.
– Det var en god følelse å motta mailen fra Apple om at «appen» var godkjent. For man føler seg jo aldri helt trygg med nye ting, sier Solheim.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke, heller ikke personangrep og avsporing av debattene. Falske profiler vil også bli utestengt.